fot. PAP/Leszek Szymański

Prezes Zarządu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali przed sejmową komisją śledczą ds. VAT

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje dziś prezes Zarządu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Przesłuchanie rozpoczęło się o godz. 13.00.

Dziś kolejny dzień prac komisji mającej wyjaśnić tzw. aferę VAT. Na pytania śledczych odpowiada Iwona Dybał, prezes Zarządu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Do głównych zadań Unii należy reprezentowanie swoich członków w relacjach z państwem, a także przeprowadzanie analiz sytuacji na rynku. Świadek funkcję prezesa organizacji pełni od kwietnia 2012 roku. Stal, a szczególnie pręty stalowe, była towarem wyjątkowo narażonym na działalność przestępców podatkowych. Przede wszystkim dlatego, że stal jest kupowana w dużych ilościach, co daje szerokie pole do manipulacji. Komisja chce się dowiedzieć, czy branża stalowa alarmowała rząd o problemie. Jeśli tak, to jakie działania w tym zakresie podejmowały władze – wskazuje członek komisji poseł Wojciech Murdzek.

– Przez kolejne przesłuchania przewijają się permanentnie sygnały z branż, które były kierowane do większości ważnych osób w państwie i z reguły były to głosy takiego wielkiego alarmu typu, że rzeczywiście tracimy setki milionów, miliardy – zależy od branży. Nie ma reakcji, nie ma wystarczającego przeciwdziałania. Są takie towary, których potrzebuje budownictwo, w tym przypadku w ogromnych ilościach i one są trudno identyfikowalne – mówi poseł Wojciech Murdzek.

Kolejne przesłuchanie przed komisją już jutro. Na przesłuchanie wezwany został szef Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Komisja bada lata 2007-2015.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj