fot. prezydent.pl

POKiN w Krakowie apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o symboliczne ukaranie członków WRON

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do prezydenta RP Andrzeja Dudy o symboliczne odebranie stopni wojskowych i odznaczeń państwowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która „w styczniu 2012 roku została uznana prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie jako związek przestępczy o charakterze zbrojnym pod kierunkiem generała Wojciecha Jaruzelskiego” – podkreślił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja rzecznik Porozumienia dr Jerzy Bukowski.

W ubiegłym roku prezydent zawetował ustawę o pozbawianiu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943–1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. POKiN, powołując się jednak na wyżej wspomniany wyrok Sądu Okręgowego z 2012 roku, apeluje o symboliczne ukaranie członków WRON.

– Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie od lat walczy o to, aby symbolicznie generał Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak zostali pozbawieni stopni wojskowych – powiedział dr Bukowski.

Zdaniem dr. Jerzego Bukowskiego, nie może być tak, „żeby jednocześnie stopnie generalskie w Wojsku Polskim mieli Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski oraz Jan Karski i Ryszard Kukliński”.

– Dlatego wydaje nam się, że jeżeli mamy wyrównywać historyczne rachunki i wprost nazywać zdradę zdradą, a bohaterstwo bohaterstwem, to tych, którzy są ewidentnymi zdrajcami musimy symbolicznie, podkreślam -symbolicznie, poprzez odebranie stopni i orderów ukarać – zaznaczył Jerzy Bukowski.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych apeluje również o podniesienie do rangi generalskiej płk. Ryszarda Kuklińskiego oraz odznaczenie go Orderem Orła Białego.

RIRM

drukuj