fot. PAP/Marcin Obara

M. Wójcik: Dla Solidarnej Polski nie do przyjęcia są przepisy znajdujące się w prezydenckim projekcie dot. Izby Dyscyplinarnej SN

Solidarna Polska nie akceptuje obecnej wersji projektu prezydenta ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, ale deklaruje możliwość rozmów w kwestii propozycji Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei rząd chce, aby prezydencki projekt był bazą działań legislacyjnych, widzi też możliwość skorzystania z pewnych rozwiązań z projektu klubu PiS.

Sejm w czwartek zajmie się pięcioma projektami ustaw, m.in. prezydenckim, autorstwa PiS oraz opracowanymi przez Solidarną Polskę, a także złożonym przez KO wspólnie z Lewicą. Niemal we wszystkich głównym założeniem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej, co miałoby doprowadzić m.in. do odblokowania środków z KPO.

W środę na konferencji w Sejmie o ocenę tych projektów był pytany minister w KPRM, wiceprezes Solidarnej Polski, Michał Wójcik. Stwierdził, że obecnie najlepsze rozwiązania zawiera ten przygotowany przez jego ugrupowanie.

To projekt, który w istocie likwiduje wszystkie izby, który tworzy dwie nowe izby: Izbę Prawa Publicznego i Izbę Prawa Prywatnego. W Izbie Prawa Publicznego będą prowadzone sprawy dyscyplinarne. Sąd Najwyższy powinien być sądem elitarnym, sądem, który zajmuje się absolutnie najważniejszymi sprawami, sądem, gdzie jest pewna weryfikacja dotycząca osób, które tam trafiają (chodzi o sędziów). Natomiast w odniesieniu do pozostałych projektów, które zostały złożone: projekt Lewicy i PO czy też Iustitia – to są projekty absolutnie nieakceptowalne, podobnie dla nas jako dla Solidarnej Polski nie są do przyjęcia te przepisy, które znajdują się w projekcie pana prezydenta –  podkreślił Michał Wójcik.   

Projekt złożony w Sejmie na początku lutego przez prezydenta zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej. Sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W Sądzie Najwyższym miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

 

RIRM

drukuj