fot. PAP/Leszek Szymański

W niedzielę wizyta pary prezydenckiej w San Francisco

Spotkanie z Polonią w San Francisco i wręczenie odznaczeń – tak będzie przebiegał kolejny dzień wizyty polskiej pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych.

Spotkanie z Polonią będzie połączone z przyznaniem odznaczeń. Prezydent Andrzej Duda wygłosi także przemówienie. Jutro przywódca Polski uda się do doliny Krzemowej – centrum innowacji oraz start-upów Stanów Zjednoczonych. Tam zaplanowano rozmowy z wysokimi przedstawicielami największych korporacji takich jak np. Google. Andrzej Duda otworzy polsko-amerykańskie Forum Nowych Technologii.

Zdaniem posła Zbigniewa Gryglasa wizyta polskiej pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych jest przełomowa. Szczególnie w kontekście podpisanego przez przywódców obu państw porozumienia o zwiększonej wojskowej obecności Amerykanów w Polsce.

To jest przełom, tak określam tę wizytę i w szczególności to porozumienie podpisane w Stanach Zjednoczonych. Na czy polega ten przełomowy charakter? Na tym, że ta obecność amerykańska dzisiaj w Polsce, czasami amerykanie określają ją jako trwałą, ona jest rzeczywiście wielka, bo to nie tylko centrum szkolenia bojowego, nie tylko dowództwo dywizyjne, nie tylko drony, ale to wymiana informacji. Ta współpraca polskich i amerykańskich wojskowych jest coraz szersza, już ma taki charakter codzienny – wskazuje poseł.

Obok porozumienia dotyczącego obronności, Donald Trump i Andrzej Duda podpisali także wartą ok. 8 mld dolarów umowę na dostawę skroplonego gazu LNG do Polski. Strony zawarły też memorandum poświęcone energetyce, na bazie którego ma powstać w Polsce w przyszłości elektrownia jądrowa.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj