fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent A. Duda uczestniczył w pierwszym spotkaniu Porozumienia Rolniczego

Trzeba wspólnie szukać najlepszych rozwiązań dla rolnictwa – zaapelował prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent wziął udział w inaugurującym spotkaniu Porozumienia Rolniczego. Andrzej Duda objął je także swoim patronatem.  

W pierwszych obradach uczestniczyli również minister rolnictwa oraz przedstawiciele 160 organizacji rolniczych.

Prezydent zaznaczył, że wprowadzono już wiele pozytywnych rozwiązań, poprawiających sytuację w rolnictwie m.in. możliwość sprzedaży bezpośredniej.

Andrzej Duda wskazał, że dyskusja na temat kształtu rynku powinna powodować, że rolnik staje się na nim podmiotem.

– Czyli kimś. kto jest jego ważną częścią, a nie tylko tym, który najwięcej dokłada do interesu. To jest bardzo ważne – żeby nam się tak udało kształtować sytuację na rynku. Czy to jest dzisiaj proste? Nie, proszę Państwa, nie jest proste, gdyż mamy zasady wolnorynkowe. Nie jest tak, że realizujemy gospodarkę centralnie planowaną. To się zmieniło. Musimy to uwzględniać, że to wymaga rożnych działań. A co wolno? Wolno właśnie organizować związki, organizować spółdzielczość, tworzyć grupy producenckie, robić to, co można robić, żeby się wzmacniać i także umieć stanąć wobec konkurencji. Czy ona jest? Oczywiście, przecież wszyscy Państwo wiecie, że jest. Nie tylko rolnicy konkurują między sobą wewnątrz – co jest pozytywne – ale przecież konkurujemy także z zagranicą właściwie na wszystkich światowych rynkach – zaznaczył prezydent.  

Porozumienie Rolnicze to inicjatywa organizacji rolniczych – m.in. Krajowej Rady Izb Rolniczych. Ma pomóc w debacie nad zmianami w polskim rolnictwie. W jego ramach mają powstać wnioski i zalecenia, które będą podstawą do zmian legislacyjnych.

Prezydent zapowiedział też, że przy pomocy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbędzie się pięć regionalnych konferencji nt. perspektyw rozwoju obszarów wiejskich.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl