fot. pixabay.com

Przedsiębiorcy w dramatycznej sytuacji. Prezydent A. Duda deklaruje gotowość do rozmów

Przedsiębiorcy są w dramatycznej sytuacji. Nie wszyscy otrzymują wsparcie z tarczy antykryzysowej, a jeśli tak, to nie zawsze jest wystarczająca. Wszelkie restrykcje są dla dobra Polaków – mówi rząd, a prezydent Andrzej Duda deklaruje gotowość do rozmów.

Każdego dnia przedsiębiorcy ponoszą straty. Nawet ci, którzy mimo epidemii mogą normalnie pracować.

– Spadki mamy dosyć duże – około 30 proc. przychodu. Jesteśmy na granicy utrzymania się – mówi prezes firmy produkującej samochodowe instalacje gazowe, Tadeusz Ożarowski.

Spółka dostała dofinansowanie w wysokości trzech milionów złotych, ale w ramach pożyczki.

– Pożyczkę trzeba będzie spłacić. Nie wiemy, co będzie dalej – wskazuje Tadeusz Ożarowski, prezes firmy ALEX Sp. z o.o.

W jeszcze gorszej sytuacji są np. hotelarze, którzy stracili 100 procent przychodów, bo ich obiekty zostały zamknięte.

– Priorytetem polskiego rządu jest ochrona zdrowia i życia Polaków, a tuż obok jest obrona polskiej gospodarki. Kondycja gospodarki (w porównaniu z innymi krajami unijnymi) jest naprawdę dobra – mówi wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin.

W trzecim kwartale ubiegłego roku faktycznie polskie PKB wyróżniało się na tle innych gospodarek Europy  – podkreśla ekonomista, Mariusz Kękuś.

– Polska była czwartym krajem z najlepszym wynikiem, jeśli chodzi o zachowanie się PKB. Wyprzedzały nas Irlandia, Szwecja i Litwa – zauważa Mariusz Kękuś.

Dane potwierdza Główny Urząd Statystyczny. Są regiony, w których wzrosła produkcja.

– Biorąc pod uwagę wartość produkcji sprzedanej przemysłu w województwie podlaskim, (…) w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, mieliśmy najwyższy wzrost. Zanotowaliśmy dynamikę na poziomie 5,4 proc. – mówi dr hab. Dorota Wyszkowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku.

To jednak nie przekłada się na poprawę sytuacji restauratorów, hotelarzy, innych usługodawców oraz ich pracowników.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował gotowość do spotkania z przedstawicielami branż objętych restrykcjami.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl