fot. lublin.eu

[TYLKO U NAS] Prof. A. Gil: To będzie dla prezydenta A. Dudy bardzo trudna kampania i każde przedsięwzięcie będzie musiało być naprawdę silnie zaplanowane

Pamiętajmy, że przeciwnicy, którzy wstąpili w szranki, mają kapitał pewnego buntu czy sprzeciwu wobec prezydenta, jego polityki, postawy. To będzie dla niego bardzo trudna kampania i każdy krok, zamiar czy przedsięwzięcie będzie musiało być naprawdę silnie zaplanowane – powiedział prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Podczas sobotniej konwencji PiS ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda zainaugurował swoją kampanię wyborczą przed majowymi wyborami prezydenckimi. Poparcia udzielili mu m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz była premier Beata Szydło.

– Wszystko, co cechuje medialny wizerunek prezydenta Andrzeja Dudy, zostało zachowane – były sprawy osobiste, był dorobek, był pogląd na świat. Wydaje mi się, że ta konwencja była jak najbardziej poprawna i stanowiła dobry punkt wyjścia do walki prezydenta o reelekcję – zauważył prof. Andrzej Gil.

Zdaniem politologa, trudno jest porównywać pozostałe kandydatury do prezydenta Andrzeja Dudy, który już sprawował ten urząd przez pięć lat.

– Oni starają się dopiero o urząd prezydenta, natomiast on tę godność sprawował i sprawuje, więc tutaj trudno porównywać te dwie rzeczywistości; trudno porównywać, jakie byłyby ich osiągnięcia. Możemy patrzeć na drogę życiową każdego z kandydatów, a ona jest różna, jest różne zaangażowanie polityczne, ale to są dwie nie przystające do siebie rzeczywistości. (…) Trudno porównywać, mając z jednej strony do czynienia z prezydentem, który już 5 lat sprawuje swoją godność, a z drugiej strony z ludźmi, którzy dopiero do tej godności aspirują – oznajmił profesor.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że prerogatywy prezydenta RP zapewniają głowie państwa niewielki wpływ na władzę w Polsce. Natomiast podkreślił wiele innych cech, które stawiają prezydenturę Andrzeja Dudy w pozytywnym świetle.

– Świetnie sobie radził w relacjach międzypaństwowych, godnie reprezentował Polskę na wystąpieniach międzynarodowych. To, co uważa się za duże osiągnięcie – był we wszystkich powiatach w Polsce i spotkał się rzeczywiście z setkami tysięcy ludzi. Jest to człowiek, który ma dobre relacje z tymi, z którymi się spotyka. Ta prezydentura musi być zapisana jemu zdecydowanie na plus – stwierdził ekspert.

Prof. Andrzej Gil uznał obecną kampanię wyborczą Andrzeja Dudy za bardzo trudną ze względu na coraz większe podziały występujące w polskim społeczeństwie.

– Jest urzędującym prezydentem i ma za sobą bagaż tych pięciu lat, a pamiętajmy, że polaryzacja w życiu społecznym w Polsce jest ogromna – jesteśmy kilkoma plemionami i widać, że mamy ze sobą niestety coraz mniej wspólnego. Z drugiej strony pamiętajmy, że przeciwnicy, którzy wstąpili w szranki, mają jednak pewne możliwości, zasoby, a przede wszystkim kapitał pewnego buntu czy sprzeciwu wobec prezydenta, jego polityki, postawy. To będzie dla niego bardzo trudna kampania i każdy krok, zamiar czy przedsięwzięcie będzie musiało być naprawdę silnie zaplanowane – powiedział politolog.

Całą rozmowę z prof. Andrzejem Gilem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl