fot. TV Trwam News

Siostra Polaka przebywającego w brytyjskim szpitalu dziękuje Ministerstwu Sprawiedliwości za działanie

Siostra Polaka przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii – pani Agata – podziękowała w sobotę Ministerstwu Sprawiedliwości, wiceszefowi MS Marcinowi Warchołowi za działanie w tej sprawie. Czekamy, brat w dalszym ciągu jest bez wody i odżywiania – powiedziała w TVP Info.

„Bardzo jestem zadowolona i wdzięczna Ministerstwu Sprawiedliwości, ministrowi Marcinowi Warchołowi za tę inicjatywę, za działanie. Czekamy. (…) Brat w dalszym ciągu jest bez wody i bez odżywiania” – powiedziała pani Agata w TVP Info.

Przypomniała, że wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wystąpił do Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii o ponowne przyłączenie jej brata do aparatury podtrzymującej życie.

„Mamy tu wątpliwości, czy to się uda, ponieważ strona brytyjska nie ma tu woli, by działać w kwestii tego podłączenia. Po prostu czekamy” – powiedziała.

W sobotę rano wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował, że wystąpił do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie przebywającego w szpitalu Polaka do naszego kraju, a do ministra zdrowia tego kraju z wnioskiem o ponowne przyłączenie go do aparatury podtrzymującej życie.

Marcin Warchoł podkreślił, że wystąpił do ministra spraw zagranicznych o przyznanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi, żeby wyjąć go spod jurysdykcji sądów brytyjskich i przekazać pod jurysdykcję sądów polskich. Zaznaczył, że paszport dyplomatyczny Polaka został już przesłany do konsula w Londynie. [czytaj więcej] 

Polak przebywający w szpitalu w Wielkiej Brytanii to mężczyzna w średnim wieku, od kilkunastu lat mieszkający w Anglii, który doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica. [czytaj więcej] 

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratora orzekł o zabezpieczeniu postępowania poprzez wyrażenie zgody na przetransportowanie mężczyzny na terytorium Polski. Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła wniosek o całkowite ubezwłasnowolnienie Polaka w śpiączce.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl