Prezydent RP: Tylko działając wspólnie jako V4 będziemy liczyć się w innych gremiach

Zgadzamy się, że potrzebna nam jest jak największa spójność w ramach Grupy Wyszehradzkiej, bo tylko działając wspólnie będziemy liczyć się w innych gremiach międzynarodowych, takich jak UE – powiedział prezydent Andrzej Duda po dzisiejszych rozmowach z prezydentem Czech Miloszem Zemanem.

Szef państwa polskiego na wspólnej konferencji prasowej prezydentów w Warszawie poinformował, że pogratulował Zemanowi ponownego wyboru na urząd prezydenta Republiki Czeskiej. Podziękował też za to, że druga wizyta zagraniczna czeskiego prezydenta od czasu reelekcji „odbywa się właśnie u nas, (…) właśnie w Warszawie”.

„To jest dla nas sygnał, jak ważne dla pana prezydenta są relacje z naszym krajem i jak istotne znaczenie ma dzisiaj współpraca z Polską dla Czech i dla czeskiej polityki” – akcentował Andrzej Duda.

Zwrócił w tym kontekście uwagę, że „po Niemczech Czechy są drugim największym celem polskiego eksportu”, a polsko-czeskie obroty handlowe w ub.r. „po raz pierwszy przekroczyły 20 mld euro”.

„Ta niezwykle intensywna wymiana gospodarcza pomiędzy naszymi krajami jest faktem i mam nadzieję, że będzie w najbliższych latach wzrastała, że będzie to współpraca w dziedzinie przemysłu nie tylko samochodowego, ale będzie to także współpraca w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego, wojskowego” – dodał prezydent.

Jak mówił, on i Milosz Zeman podkreślili w dzisiejszych rozmowach wspólną obecność i wspólne działanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

„Zgadzamy się ze sobą, że potrzebna nam jest w ramach wspólnoty wyszehradzkiej jak największa spójność w działaniu, bo tylko działając wspólnie i prezentując jednolite stanowisko będziemy rzeczywiście liczyć się także i w innych gremiach, takich chociażby jak forum Unii Europejskiej, gdzie w całym szeregu zagadnień Grupa Wyszehradzka jest razem, państwa naszej części Europy wspierają się wzajemnie. I to jest właśnie efekt naszej wspólnej pracy w ramach V4” – zaznaczył szef państwa polskiego.

Andrzej duda mówił, że istotne znaczenie m.in. dla polityki Grupy w UE będzie miał październikowy szczyt V4.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj