W Senacie USA kolejny projekt ustawy o zniesieniu wiz dla Polaków

W Senacie USA kolejny raz pojawił się projekt ustawy w sprawie zniesienia wiz dla Polaków. Kilka miesięcy temu zgłoszono go także w Izbie Reprezentantów, gdzie czeka na głosowanie.

Jest to tzw. ustawa JOLT, zakładająca wspieranie zatrudnienia poprzez rozwój turystyki. Przewiduje ona zmianę kryterium ruchu bezwizowego, który miałaby objąć Polskę. Projekt był już kilkakrotnie zgłaszany w poprzednich latach, ale nigdy nad nim nie głosowano.

Europoseł Karol Karski zwraca uwagę, że odpowiedzialność za brak zniesienia wiz dla Polaków, w pewnym stopniu, ponosi ambasada USA, która wytwarza sztuczne kryteria ich przyznawania.

– Jeśli w kryterium nie jest określony procent odmów, to znaczy, że są one kreowane    przez personel niskiego szczebla ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Polacy mieszczą się we wszystkich innych wskaźnikach, także tych dotyczących osób, które wracają. Odsetek osób pozostających w USA z naruszeniem przepisów emigracyjnych jest już bardzo niski. W tej sytuacji można się tylko zastanawiać, jaki nieracjonalny powód skutkuje pozostawienie obowiązku wizowego do Stanów Zjednoczonych dla Polaków – zauważa europoseł.

Działania na rzecz zniesienia obowiązku wizowego, podejmuje również Polonia amerykańska, która walczy o włączenie Polski do programu Visa Waiver Programm (VWP). Umożliwia on podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i służbowych, bez wizy, przez maksymalnie 90 dni. Z programu VWP korzysta aktualnie 38 krajów, w tym większość krajów UE.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl