PAP/EPA

Spotkanie przywódców państw członkowskich NATO

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że projekt deklaracji szczytu NATO zawiera stwierdzenia ważne dla Polski. Prezydent RP zabrał głos tuż przed rozpoczęciem spotkania przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wśród głównych tematów obrad przywódców państw NATO są: decyzje ws. reformy Sojuszu „NATO 2030”, agresywna postawa Rosji, skutki rosnącego znaczenia Chin, zagrożenia w cyberprzestrzeni oraz wpływ zmian klimatu na sytuację bezpieczeństwa.

Prezydent Andrzej Duda wyraził oczekiwanie, że szczyt potwierdzi działania na rzecz bezpieczeństwa na wschodniej flance.

– Przy jednoczesnym pamiętaniu o tym, że obowiązuje zasada „NATO 360 stopni”, dlatego bardzo się cieszymy, że zostaniemy ramowym państwem eurokorpusu, który także stanowi element NATO i ściśle z Sojuszem współpracuje. To jest ochrona różnych interesów, nie tylko na Wschodzie, ale także na Południu. Mówię tutaj rzecz jasna o kwestiach bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest to, byśmy wysoko trzymali kwestie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO – powiedział Andrzej Duda.

Na szczycie NATO Polskę reprezentuje także minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. W obradach uczestniczy nowy prezydent USA, Joe Biden, któremu towarzyszy sekretarz stanu Antony Blinken.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl