fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] A. Kwiatkowski: Prezydent A. Duda od pierwszego dnia pełnienia urzędu uczestniczy w budowaniu wspólnoty polonijnej

Ten rok był rokiem dużej aktywności pana prezydenta. Spotykał się ze środowiskami polonijnymi w Kalifornii, Teksasie, innych stanach, ale też w Europie. Każda wizyta, spotkanie prezydenta i jego małżonki z Polakami to wzruszające momenty, kiedy można zobaczyć wielkie bogactwo, które Polacy poza granicami Polski tworzą – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Mijający rok w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy był bogaty w liczne inicjatywy mające na celu integrowanie i budowanie wspólnoty środowisk polonijnych.

– Właściwie od pierwszego dnia prezydentury pana prezydenta Andrzeja Dudy i jego słowach o tym, że chce odbudować wspólnotę wszystkich Polaków, którzy żyją rozsiani po całym świecie, jego działania są podporządkowane właśnie temu. Moment świąt i nowego roku to też ten moment, w którym zatrzymujemy się i o nich pamiętamy. Pamiętamy o tych, którzy potrzebują wsparcia i pomocy, mieszkających na Wschodzie, ale też tych z Zachodu, którzy bronią dobrego imienia Polski i żyją tym, czym żyje Polska – wskazał Adam Kwiatkowski.

Sekretarz stanu zaznaczył, iż 2019 rok był rokiem dużej aktywności prezydenta Andrzeja Dudy w środowiskach polonijnych.

– Spotykał się ze środowiskami polonijnymi w Kalifornii, Teksasie, innych stanach, ale też w Europie. Każda wizyta, spotkanie prezydenta i jego małżonki z Polakami to wzruszające momenty, kiedy można zobaczyć wielkie bogactwo, które Polacy poza granicami Polski tworzą. Ten rok to też rok, w którym – dzięki decyzjom pani prezydentowej – odbył się międzynarodowy Dzień Dziecka we Lwowie, moment spotkania młodych Polaków z pierwszą damą, ale też dzień, w którym do teatrów we Lwowie zostały zaproszone dzieci ofiar konfliktu na wschodzie Ukrainy czy dzieci Tatarów krymskich wygnanych z Krymu. Nie można nie wspomnieć też o organizowanej od kilku lat akcji wspierania Polaków na Wschodzie. Pan prezydent mówi, że to akcja wdzięczności. W takiej małej pigułce to jest to, co na co dzień staramy się robić – dodał.

Ważnym wydarzeniem dla Polaków – tych w kraju i poza granicami – na płaszczyźnie komunikacji było zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych.

– To wielki sukces polityki pana prezydenta Andrzeja Dudy. Wielokrotnie słyszeliśmy zapowiedzi tego wydarzenia, ale stało się to dopiero teraz. Spełniliśmy kryteria, które trzeba było spełnić. Symboliczny był także moment zniesienia tego obowiązku wizowego – 11 listopada, w Święto Niepodległości – podkreślił gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z sekretarzem stanu Adamem Kwiatkowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj