Amerykańska Polonia zaprotestuje przeciwko usunięciu Pomnika Katyńskiego w Jersey City

Przedstawiciele amerykańskiej Polonii zaprotestują przeciwko planom usunięcia Pomnika Katyńskiego w Jersey City. 13 maja przed monumentem zorganizowana zostanie manifestacja w tej sprawie.

Polacy wyrażą w ten sposób swój sprzeciw wobec działań burmistrza Stevena Fulopa, który – bez konsultacji z przedstawicielami mniejszości polskiej – poinformował ostatnio, że Pomnik Katyński zostanie przeniesiony z powodu planowanej budowy parku.

W późniejszym czasie obraził marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który skrytykował działania władz Jersey [czytaj więcej].

Prezes Fundacji From The Depths Jonny Daniels w opublikowanym w internecie filmie zwrócił się z apelem do burmistrza Stevena Fulopa.

– Burmistrzu, mówi się, że liczą się słowa, ale liczą się także działania. Musisz zrozumieć, że działania, jakie chcesz podjąć, czyli przeniesienie Pomnika Katyńskiego, jest wysoce obraźliwe nie tylko dla Polaków, ale też dla Żydów i wszystkich ludzi, którzy rozumieją i troszczą się o historię. Katyń był jedną z najgorszych i najbardziej przerażających masowych mordów podczas II wojny światowej. Pomnik upamiętnia 22 tysiące polskich obywateli, polskiej elity wymordowanej przez Sowietów. Polacy, Żydzi, Białorusini i Ukraińcy zostali razem wymordowani – mówił Jonny Daniels.

Pomnik Katyński w Jersey City usytuowany jest w atrakcyjnym i często odwiedzanym przez mieszkańców miasta miejscu przy rzece Hudson z widokiem na znajdujący się po drugiej stronie Manhattan. Tamtejszy teren przyciąga uwagę deweloperów, którzy zamierzają tam stworzyć park.

Media w New Jersey informowały o powiązaniach deweloperów z burmistrzem i o finansowaniu przez nich m.in. jego kampanii wyborczej Stevena Fulopa, gdy ubiegał się o urząd gubernatora stanu New Jersey.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl