fot. twitter.com/PLinHungary

Budapeszt: Odsłonięto pomnik marszałka Piłsudskiego

W Budapeszcie odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. To wspólna inicjatywa władz jednej z dzielnic stolicy Węgier, a także ambasady RP, mająca uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Marszałek Józef Piłsudski to postać legendarna dla całej Europy Środkowej – zaznaczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Polityk przewodniczył polskiej delegacji, która udała się do Budapesztu na odsłonięcie popiersia autorstwa Michała Wiśniosa. W uroczystości uczestniczył przewodniczący parlamentu Węgier oraz władze XII dzielnicy, na terenie której stanął pomnik.

Pomysł narodził się wspólnie, ale jest to inicjatywa władz węgierskich, miasta Budapeszt, a dokładniej XII dzielnicy i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier, ażeby w ten sposób uczcić legendarną postać dla całej Europy Środkowej, jaką jest marszałek Józef Piłsudski, ale jednocześnie odsłonić ten pomnik w 100. rocznicę odrodzenia Polski – mówił Marek Kuchciński.

Szacuje się, że w Legionach służyło kilkuset Węgrów. Wskazuje się także, że w czasie wojny polsko-bolszewickiej dostawy węgierskiej broni miały kluczowe znaczenie dla powodzenia w Bitwie Warszawskiej.

Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 r. w Budapeszcie odbyły się uroczystości żałobne. W tym samym roku jedna z ulic Budy otrzymała imię marszałka.

Środowa wizyta polskiej delegacji to potwierdzenie wieloletnich, wyjątkowych stosunków polsko-węgierskich.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj