Litwa: Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z 1927 roku informująca o chrzcie marszałka, decyzją ks. biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa, powróciły we wtorek do kościoła.

„To jest ważne miejsce dla Polaków. Rozumiemy to” – powiedział we wtorek ks. biskup Darius Trijonis po spotkaniu z parafianami w Powiewiórce.

Ks. biskup przyjechał do Powiewiórki w reakcji na poniedziałkowe doniesienia mediów, że ksiądz proboszcz Deimantas Braziulis bez zgody wiernych przeniósł w sobotę do kościelnego przedsionka pamiątkową chrzcielnicę i tablicę; z głównego ołtarza usunął figury Matki Boskiej i Jezusa, obrazy stojące na bocznych ołtarzach, dywany, a także stare ornaty, które były prezentowane w kościele.

Ksiądz tłumaczył w obecności biskupa, że chciał jedynie posprzątać.

„Chciałem jak najlepiej” – zapewniał.

Jak poinformowała PAP Apolonia Pietuchowa, która opiekuje się kościołem, kilka godzin po wyjeździe biskupa wszystkie usunięte z kościoła rzeczy powróciły na dawne miejsce.

„Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni biskupowi” – powiedziała Apolonia Pietuchowa.

Powiewiórka jest miejscowością położoną osiem kilometrów od rodzinnego majątku Piłsudskich – Zułowa. Drewniany kościół pw. św. Kazimierza został zbudowany w połowie XVIII w., a następnie gruntownie przebudowany w połowie XIX w.

Kościół w Powiewiórce, który znajduje się na szlaku z Wilna do Zułowa, jest często odwiedzany przez turystów, głównie z Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl