fot. orlenlietuva.lt

Litwa: Orlen Lietuva przekazuje 1 mln maseczek do rezerw medycznych

Rafineria Orlen Lietuva, spółka z Grupy Orlen, przekazała do rezerw medycznych Litwy 1 mln maseczek ochronnych – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia tego kraju.

Ładunek o wadze 3,6 tony dla litewskiego resortu zdrowia i krajowego centrum sytuacji nadzwyczajnych dostarczył dyrektor generalny Orlen Lietuva Michał Rudnicki oraz jego doradca Filip Pieczyński.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia przypomina, że „w ramach przygotowań do drugiej możliwej fali koronawirusa rezerwy medyczne są ciągle uzupełniane”.

„Ogólna sytuacja w kraju z powodu pandemii koronawirusa poprawia się, ale na rozluźnienie jeszcze nie czas. Przygotowujemy się na kolejną możliwą falę infekcji” – wskazuje ministerstwo.

Informuje, że „w tym celu gromadzone są rezerwy środków ochronnych na okres trzech miesięcy”.

Od czerwca na Litwie zmieniają się zasady dystrybucji środków ochronnych. Z medycznych rezerw kraju będą mogły korzystać tylko te instytucje, które jako pierwsze stają w walce z pandemią, na przykład punkty mobilne wykonujące badania czy tzw. kliniki gorączki oraz miejsca, w których nastąpi nagły wybuch koronawirusa.

Wszystkie inne instytucje medyczne będą musiały same zadbać o środki bezpieczeństwa lub nabyć je z pomocą na przykład samorządów, które są założycielami tych instytucji.

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano 15 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Ogólna liczba wzrosła do 1 577. Liczba przypadków śmiertelnych wynosi 60.

PAP

drukuj