Przed Ambasadą RP w Brukseli odsłonięto popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego

Popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięto przed budynkiem Ambasady RP w Brukseli. Rzeźbę sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.

Uroczystość odsłonięcia odbyła się we wtorek wieczorem. Uświetniła ją prezentacja świetlna na budynku ambasady oraz parada Królewskiego Zespołu Dętego.

W uroczystości odsłonięcia wzięli udział m.in. wiceprezes IPN Mateusz Szpytma oraz dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN zwrócił uwagę na znaczenie tej inicjatywy.

– Czcimy wszystkich ojców niepodległości, ale niewątpliwie marszałek Józef Piłsudski jest wśród nich najbardziej rozpoznawalnym symbolem, a chodzi o to, żeby był on rozpoznawalny tutaj, w mieście, które formalnie pełni funkcję administracyjnej stolicy Europy. Powiem szczerze, trochę przewrotnie w tym kontekście, w jakim postać marszałka jest prezentowana w oficjalnej narracji brukselskiej. W Unii Europejskiej marszałek jest przedstawiany jako jeden z totalitarnych dyktatorów XX-lecia międzywojennego. Chcemy tę narrację – jak najbardziej fałszywą – przełamać i pokazać, że był to mąż stanu, jeden z głównych twórców niepodległego państwa polskiego – podkreślił Adam Siwek.

Odsłonięcie popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego przed budynkiem Ambasady RP w Brukseli wpisuje się w obchody z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

RIRM

drukuj