fot. pixabay.com

Bruksela: Dziś nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej

W Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Przywódcy 27 państw będą rozmawiać m.in. na temat konfliktu w Górskim Karabachu. Tamtejsze władze poinformowały o kolejnych ofiarach śmiertelnych.

Walki o Górski Karabach trwają nadal. Władze separatystycznego regionu poinformowały o kolejnych 23 ofiarach śmiertelnych. W sumie w konflikcie między Azerbejdżanem a Armenią zginęło już około 130 żołnierzy oraz 20 cywilów.

– Armeńskie Siły Zbrojne muszą natychmiast i zdecydowanie opuścić nasze ziemie. Jeśli rząd ormiański spełni ten warunek, walka zostanie zakończona, a w regionie zostanie ustanowiony pokój – powiedział Ilham Aliyev, prezydent Azerbejdżanu.

Walki obejmują coraz większe terytorium. Według Rosji, do Górskiego Karabachu napływają najemnicy z Syrii i Libii, którzy walczą po stronie Azerbejdżanu.

 – Mają oni brać bezpośrednio udział w działaniach wojennych, co prowadzi nie tylko do jeszcze większej eskalacji napięcia w strefie konfliktu, ale też stwarza długoterminowe zagrożenia dla bezpieczeństwa wszystkich krajów regionu – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

W sprawie konfliktu rozmawiali prezydenci Francji i Rosji. Obaj przywódcy zaapelowali o przerwanie walk. Emmanuel Macron zachowuje jednak powściągliwość w ocenie konfliktu.

– Na tym etapie sami nie mamy jeszcze informacji, które pozwoliłyby nam mówić o regionalizacji konfliktu i ustaleniu odpowiedzialności za wszystkie działania – wyjaśnił Emmanuel Macron, prezydent Francji.

Emmanuel Marcon wyraził jednak zaniepokojenie turecką ingerencją w konflikt między Azerbejdżanem a Armenią.

– Francja pozostaje niezwykle zaniepokojona bojowymi komunikatami napływającymi z Turcji w ciągu ostatnich kilku godzin, które praktycznie likwidują wszelkie zahamowania Azerbejdżanu w procesie odbicia Górskiego Karabachu. Tego nie zaakceptujemy –  powiedział prezydent Francji.

Sprawa Górskiego Karabachu zostanie podjęta na dzisiejszym szczycie Unii Europejskiej. Przywódcy 27 państw zaapelują o zawieszenie broni.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl