[TYLKO U NAS] Dr L. Pietrzak: Decyzja Waszyngtonu ws. rozmieszczenia wojsk USA w Polsce – być może w marcu 2019 r.

Pozytywna decyzja Waszyngtonu ws. rozmieszczenia amerykańskich wojsk w Polsce może być już blisko. Potrzeba do niej jedynie odpowiedniego uzasadnienia. Raport szefa amerykańskiego resortu obrony, który ma zostać przygotowany w marcu 2019 r., takim uzasadnieniem może być – powiedział w środowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Leszek Pietrzak. Historyk odniósł się do coraz głośniejszych zapowiedzi ws. budowy w Polsce „Fortu Trump”, stałej bazy dla amerykańskich żołnierzy.

Wiceszef MSZ Rosji Aleksandr Gruszko, komentując plany rozmieszczenia w Polsce bazy wojskowej USA, powiedział, że byłoby to „sprzeczne z interesami bezpieczeństwa ogólnoeuropejskiego” i zapewnił, że Rosja ma różne sposoby wzmocnienia swojego bezpieczeństwa. Jak zaznaczył dr Leszek Pietrzak, ten komunikat nie może dziwić – Rosja w tej sprawie będzie wydawała kolejne takie oświadczenia.

Rosja będzie nadal wskazywać, że tego typu baza amerykańska w Polsce zagrażałaby europejskiemu bezpieczeństwu, naruszała równowagę NATO-Rosja, która to równowaga została wcześniej ustalona przez obie strony. Będziemy mieli zapewne do czynienia z jeszcze mocniejszymi komunikatami w tym zakresie – zaznaczył historyk.

Jak dodał, sam pomysł usytuowania w Polsce stałej bazy amerykańskich wojsk nie jest nowy.

O usytuowaniu wojsk USA w naszym kraju mówiło się już wcześniej. Jednak realne rozmowy na ten temat nastąpiły dopiero, kiedy prezydentem Stanów Zjednoczonych został Donald Trump. On ma zupełnie inne podejście do europejskiego bezpieczeństwa niż jego poprzednik Barack Obama. Ministerstwo Obrony Narodowej już wcześniej – gdy zarządzał nim Antoni Macierewicz – przygotowało dokument w tej sprawie pt. „Propozycja stałej obecności USA w Polsce”. W tym dokumencie wskazano m.in., że rosyjskie siły w rejonie Kaliningradu liczą 225 tys. żołnierzy, są wyposażone w nowoczesną broń i są gotowe do wykonania uderzenia na któregoś z sąsiadów. Czy to będzie Polska, czy inny z krajów bałtyckich, to można dyskutować – wskazał gość Radia Maryja.

Dokument MON „Propozycja stałej obecności USA w Polsce” przekazano stronie amerykańskiej. Następnie rozpoczęto rozmowy, jednak stanęły one w martwym punkcie. Sytuacja się zmieniła w sierpniu bieżącego roku – powiedział dr Pietrzak.

Amerykański Kongres w sierpniu tego roku przyjął poprawkę do ustawy o tzw. autoryzacji wydatków na obronę narodową. Była tam mowa o tym, żeby szef amerykańskiego resortu obrony nie później niż do 1 marca 2019 r. przygotował raport nt. wykonalności i zasadności stałego stacjonowania amerykańskich wojsk w Polsce. To może oznaczać, że pozytywna decyzja Waszyngtonu w tej sprawie jest już blisko. Potrzeba do niej jedynie odpowiedniego uzasadnienia. Raport szefa amerykańskiego resortu obrony, który ma zostać przygotowany, takim uzasadnieniem może być – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

W czasie wizyty prezydenta Dudy ze strony Donalda Trumpa taki komunikat popłynął. Ostatnie wystąpienie prezydenta USA w ONZ wydawało się zawierać taki komunikat – wskazał historyk.

Całość programu z udziałem dr. Pietrzaka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj