fot. PAP/Radek Pietruszka

Sz. Szynkowski vel Sęk: W Berlinie powstanie pomnik polskich ofiar II wojny światowej

W Berlinie powstanie pomnik polskich ofiar II wojny światowej – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Budowę pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie potwierdza wstępna koncepcja monumentu, wypracowana w porozumieniu z przedstawicielami wszystkich niemieckich sił politycznych.

– Po raz pierwszy w koncepcji przedstawionej niemieckiego ministra spraw zagranicznych w sposób jednoznaczny przesądza się budowę w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej – poinformował Szymon Szynkowski vel Sęk.

Według koncepcji pomnikowi ma towarzyszyć  budowa centrum edukacyjnego obrazującego w wielojęzycznej, cyfrowej formule zbrodniczy charakter niemieckiej napaści na Polskę i okupację Polski. Centrum ma bazować na wystawie stałej. Będzie uzupełniane wystawami czasowymi i witrynami, które stanowić będą punkt odniesienia i zachętę do tego, by odwiedzić inne miejsca pamięci na terenie Niemiec i Polski.

– W przedstawionej koncepcji zaleca się, aby po wyborach w przyszłej umowie koalicyjnej zawrzeć zapis przesądzający szybką realizację przedsięwzięcia pod względem budowlanym i instytucjonalnym – zaznaczył wiceszef polskiego MSZ.

Polska liczy, że po wyborach prace nad pomnikiem nabiorą rozpędu. W zamyśle MSZ-u cała inwestycja może zakończyć się do roku 2025. Resort, choć wyraża satysfakcję z decyzji, jakie zapadły w Niemczech, zgłasza uwagi do przedłożonej koncepcji.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk tłumaczył, że w dotychczasowych pracach brali udział polscy eksperci, ale w mniejszej niż oczekiwano liczbie. Ich uwagi nie zostały w pełni wzięte pod uwagę.

– W kolejnym etapie prac bezwzględnie konieczne jest większe zaangażowanie polskich ekspertów oraz – co chciałem bardzo wyraźnie podkreślić – środowisk reprezentujących rodziny polskich ofiar II wojny światowej – akcentował Szymon Szynkowski vel Sęk.

W ocenie polskiego MSZ-u prace nad budową pomnika powinny w większym stopniu odzwierciedlać polskie oczekiwania, wrażliwość i rzetelność historyczną.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl