Sz. Szynkowski vel Sęk: W Berlinie powstanie pomnik polskich ofiar II wojny światowej
W Berlinie powstanie pomnik polskich ofiar II wojny światowej – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Budowę pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie potwierdza wstępna koncepcja monumentu, wypracowana w porozumieniu z przedstawicielami wszystkich niemieckich sił politycznych.
– Po raz pierwszy w koncepcji przedstawionej niemieckiego ministra spraw zagranicznych w sposób jednoznaczny przesądza się budowę w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej – poinformował Szymon Szynkowski vel Sęk.
💬Koncepcja i budowa pomnika ofiar II wojny światowej nie jest zamknięciem dyskusji o historii, ale przeciwnie, ważnym etapem drogi i dyskusji o odpowiedzialności i pojednaniu – wicemin. @SzSz_velSek podczas konferencji prasowej dot. budowy w Berlinie pomnika 🇵🇱 ofiar #WW2. pic.twitter.com/mHoEh6g22v
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) September 15, 2021
Według koncepcji pomnikowi ma towarzyszyć budowa centrum edukacyjnego obrazującego w wielojęzycznej, cyfrowej formule zbrodniczy charakter niemieckiej napaści na Polskę i okupację Polski. Centrum ma bazować na wystawie stałej. Będzie uzupełniane wystawami czasowymi i witrynami, które stanowić będą punkt odniesienia i zachętę do tego, by odwiedzić inne miejsca pamięci na terenie Niemiec i Polski.
– W przedstawionej koncepcji zaleca się, aby po wyborach w przyszłej umowie koalicyjnej zawrzeć zapis przesądzający szybką realizację przedsięwzięcia pod względem budowlanym i instytucjonalnym – zaznaczył wiceszef polskiego MSZ.
Polska liczy, że po wyborach prace nad pomnikiem nabiorą rozpędu. W zamyśle MSZ-u cała inwestycja może zakończyć się do roku 2025. Resort, choć wyraża satysfakcję z decyzji, jakie zapadły w Niemczech, zgłasza uwagi do przedłożonej koncepcji.
Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk tłumaczył, że w dotychczasowych pracach brali udział polscy eksperci, ale w mniejszej niż oczekiwano liczbie. Ich uwagi nie zostały w pełni wzięte pod uwagę.
– W kolejnym etapie prac bezwzględnie konieczne jest większe zaangażowanie polskich ekspertów oraz – co chciałem bardzo wyraźnie podkreślić – środowisk reprezentujących rodziny polskich ofiar II wojny światowej – akcentował Szymon Szynkowski vel Sęk.
W ocenie polskiego MSZ-u prace nad budową pomnika powinny w większym stopniu odzwierciedlać polskie oczekiwania, wrażliwość i rzetelność historyczną.
TV Trwam News