By Mateuszgdynia - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77240606

Toruń: Zdewastowano pomnik św. Jana Pawła II i pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Zatrzymano podejrzanego o znieważenie

W Toruniu doszło do dewastacji dwóch pomników – świętego Jana Pawła II oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. Miejscowa policja poinformowała o zatrzymaniu podejrzanego sprawcy. 

Zatrzymano podejrzewanego o znieważenie w nocy z wtorku na środę pomnika Jana Pawła II w Toruniu. Mężczyzna miał, najprawdopodobniej razem z drugą osobą, wymalować nieprzyzwoity rysunek oraz zamalować twarz papieża. Podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowa komendy miejskiej w Toruniu, poinformowała, iż zatrzymany ma niespełna 20 lat i pochodzi z powiatu nowomiejskiego (Warmińsko-Mazurskie).

„Ok. godziny 4.00 o znieważeniu pomnika zaalarmowana została Straż Miejska” – zaznaczyła Wioletta Dąbrowska.

Strażnicy ujęli mężczyznę w okolicach pomnika, niemalże na gorącym uczynku. Z informacji, które posiadają śledczy, wynika, że najprawdopodobniej nie działał sam.

„Sprawdzamy monitoring. Przesłuchiwani będą również potencjalni świadkowie. Zatrzymany mężczyzna był pijany. Badanie stwierdziło 1,5 promila w jego organizmie. Jeszcze nie usłyszał zarzutów, gdyż musi wytrzeźwieć” – podkreśliła podinsp.

Do zdarzenia odniósł się także włodarz miasta prezydent Michał Zaleski.

– Dziś w nocy doszło do dewastacji dwóch toruńskich pomników – pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II. To bezzasadny zupełnie nie wiadomo skąd biorący się akt wandalizmu, którego nie powinno być w naszym mieście. Szanujemy obydwu wspaniałych Polaków. Jesteśmy z nich dumni i dlatego wznieśliśmy na terenie Torunia ich pomniki. Dewastacja tych miejsc jest czymś, co powinno być potępione społecznie i nie powinno mieć miejsca w naszym mieście – powiedział prezydent Torunia.

Sprawcy grozi do 5 lat więzienia.

TV Trwam News/PAP

drukuj