fot. flickr.com

PiS: Ewa Kopacz bezprawnie wykorzystuje Straż Pożarną

Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna jest bezprawnie wykorzystywana do zapewnienia pobytu uchodźców w Polsce – alarmuje PiS.  Poseł tej partii Jarosław Zieliński skierował do premier Ewy Kopacz interpelacje w tej sprawie.

Polityk wskazuje, że coraz więcej samorządowców skarży się na zmuszanie ich przez wojewodów do przygotowywania w miastach i powiatach miejsc dla uchodźców.

Poseł PiS-u Jarosław Zieliński zwraca też uwagę, że angażowanie straży pożarnej w zapewnienie pobytu cudzoziemcom jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. W związku z tym domaga się on wyjaśnień od premier Ewy Kopacz w tej kwestii.

– Straż pożarna – państwowa i ochotnicza – nie jest przeznaczona do tego typu działań. Ona ma inne zadania zapisane w ustawie. Jeżeli rząd sięga po ten potencjał w tym kontekście, to powinien się z tego wytłumaczyć. Na dodatek, ta sprawa jest jeszcze ukrywana. Informację o tym, że tak się dzieje, otrzymałem od zainteresowanych, w drodze poufnej. Wydaje się, że poczyniono jakieś zabiegi, aby to nie wyszło na jaw, aby to nie było znane opinii publicznej – mówi poseł Jarosław Zieliński.

Na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Brukseli, rząd premier Ewy Kopacz zaakceptował decyzję o rozdzieleniu 66 tys. migrantów. Do naszego kraju ma na razie trafić ok. 5 tys. uciekinierów m.in. z Syrii i Erytrei, a także ponad 2 tys. osób, których przyjęcie rząd koalicji PO- PSL zadeklarował w lipcu.

Słowacki rząd podjął natomiast decyzję o zaskarżeniu do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzji Rady Unii Europejskiej o podziale między kraje członkowskie 120 tys. migrantów starających się o azyl w UE – poinformował premier Robert Fico.

Na wrześniowym posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE Słowacja, Czechy, Węgry i Rumunia głosowały przeciwko tej decyzji.

RIRM

drukuj