Drugi dzień konwencji PiS „Myśląc Polska”

W Katowicach trwa konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy. Eksperci i politycy przedstawiali dziś swoje propozycje dotyczące rolnictwa i rozwoju wsi.

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa poseł Krzysztof Jurgiel w swoim wystąpieniu powiedział, że w przeciwieństwie do obecnej koalicji rządowej PiS i ZP będą prowadziły politykę troski o polską wieś. Były mister rolnictwa wymienił kilka najważniejszych zadań programowych w tym zakresie.

Zakończenie dyskryminacji polskich rolników, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, wspieranie średnich i małych gospodarstw rodzinnych, wsparcie dla produkcji bezpiecznej żywności i gospodarstw ekologicznych. Następnie – sprzyjanie rozwojowi rynków rolnych, prowadzenie autentycznie sprzedaży bezpośredniej, gdyż to, co robi rząd, to jest tylko opodatkowanie tej sprzedaży. Sprawa uzgodnień dotyczących ochrony ziemi, ponieważ tutaj koalicja przyjęła ustawę, która praktycznie nie chroni polskiej ziemi. Należałoby podjąć też negocjacje z UE, przeanalizować rozwiązania w innych państwach, które funkcjonują i powiedzieć: „Nie! My też chcemy mieć instrumenty do ochrony polskiej ziemi”- mówił Krzysztof Jurgiel.

Wśród zadań polityk wskazał także na potrzebę przeglądu i dobrej strategii negocjacji Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2016-17 oraz zapewnienie warunków równej konkurencji żywności polskiej na rynku światowym.

Poseł Henryk Kowalczyk wskazał natomiast na sposoby zwiększania konkurencyjności i dochodowości polskiego rolnictwa. Jednym z nich jest znakowanie produktów pod względem jakościowym i kraju pochodzenia.

– Jest to niezwykle ważne. Pozwoli to budować po pierwsze, patriotyzm konsumpcyjny, ale też pozwoli na budowanie polskiej marki żywnościowej. Bo to, że teraz szczycimy się znakomitym eksportem produktów rolnych, wcale nie oznacza, że jest to konkurencyjność cenowa. Jest to konkurencyjność jakościowa i to nią powinniśmy się chwalić – ale jednocześnie też uświadamiać polskich konsumentów, że nasza żywność jest najlepsza, najzdrowsza. I tym sposobem znakowanie będzie dobrym środkiem do realizacji tego celu. Również należy wprowadzić bardzo wyraźne znakowanie, jeśli chodzi o środki spożywcze zawierające produkty rolne z GMO. Obecne ministerstwo rolnictwa bardzo wyraźnie ucieka od znakowania produktów żywnościowych. To trzeba natychmiast wprowadzić – podkreślał Henryk Kowalczyk.

Dziś uczestnicy trzydniowej konwencji biorą udział w panelu dot. finansów i polityki podatkowej. Będą miały miejsce także wystąpienia programowe kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło oraz przewodniczącego Rady Programowej prof. Piotra Glińskiego. Po południu odbędą się panele m.in. z zakresu ochrony zdrowia, obronności, edukacji i kultury.

RIRM

drukuj