Kolejne osoby z zarzutami ws. fikcyjnych faktur w inowrocławskim ratuszu

Kolejna osoby – fryzjerka i hotelarka – usłyszały zarzuty ws. fikcyjnych faktur w inowrocławskim ratuszu – poinformowały dziś PAP Centralne Biuro Antykorupcyjnie oraz prokuratura. W tej sprawie zarzuty zostały postawione już 7 osobom, a śledztwo jest nadal rozwojowe.

„W maju do prokuratury stawiła się kobieta z okolic Janikowa, prowadząca działalność hotelarsko-gastronomiczną. Hotelarce ogłoszono 7 zarzutów dotyczących popełnienia wspólnie i w porozumieniu z pracownikami Urzędu Miasta Inowrocławia przestępstw oszustwa na szkodę Urzędu Miasta Inowrocławia. Zaprzyjaźnione z kobietą urzędniczki potwierdzały na fakturach fakt wykonania usług – najczęściej nigdy nie zamawianego i nie dostarczonego cateringu, przypisywanego fałszywie do wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych organizowanych np. przez Bibliotekę Miejską lub Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu” – wskazał Piotr Kaczorek z CBA.

19 zarzutów usłyszała fryzjerka z Inowrocławia. Miała ona dopuścić się oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w fakturach wystawianych dla Urzędu Miasta oraz Kujawskiego Centrum Kultury w Inowrocławiu.

„Według urzędników miejskich opisujących faktury, miała zajmować się roznoszeniem gazetki miejskiej i ulotek reklamowych, organizacją imprez kulturalnych i społecznych na terenie Inowrocławia, a nawet dostarczać zestawy świąteczne. Za to wszystko urząd zapłacił ok. 50 tys. złotych. Zaprzyjaźnione z przedsiębiorczą fryzjerką urzędniczki potwierdzały na fakturach fakt wykonania usług” – dodał Piotr Kaczorek.

Szef Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe Włodzimierz Marszałkowski, która prowadzi sprawę, potwierdził PAP informacje przekazane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

„Dwie kolejne osoby usłyszały zarzuty w tym śledztwie. To jeszcze nie koniec i można spodziewać się informacji o kolejnych takich osobach – najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu” – wskazał prokurator.

Pod koniec marca PAP informowała, że po kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w inowrocławskim ratuszu, dotyczącej fałszowania faktur w okresie od 2015-17 postawiono, zarzuty jednej z byłych urzędniczek. Usłyszała ona 34 zarzuty wyłudzenia na łączną kwotę ok. 120 tys. zł.

W kwietniu PAP informowała o zarzutach dla kolejnych 4 osób – dwójki urzędników i dwójki przedsiębiorców. Urzędnicy usłyszeli zarzuty dotyczące wyłudzeń, a przedsiębiorcy mieli dopuścić się przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów – poświadczeń nieprawdy.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego powiedział wówczas PAP, że postawione zarzuty to kolejny element działań po kontroli i śledztwie Wydziału Zamiejscowego CBA w Bydgoszczy i ujawnionych w ratuszu nieprawidłowości. Podał, że osoby te przyznały się do tych czynów i udzieliły wyjaśnień śledczym.

Dodał, że sześć zarzutów dotyczących m.in. oszustwa na szkodę Urzędu Miasta Inowrocławia na kwotę około 16 tys. zł ogłoszono inspektorowi z urzędu Annie S. Ponadto urzędniczce zarzuca się posługiwanie podrobionymi dokumentami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez innych urzędników zatrudnionych w Wydziale Promocji, Kultury i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia – powiedział Piotr Kaczorek.

Referent Wojciech S., który zwolnił się z pracy w urzędzie krótko po przeszukaniach CBA w ratuszu, usłyszał trzy zarzuty dotyczące podżegania do wystawienia poświadczającego nieprawdę dokumentu – faktury, posługiwania się poświadczającym nieprawdę dokumentem oraz oszustwa wspólnie i w porozumieniu z innymi urzędnikami na szkodę Urzędu Miasta Inowrocławia na kwotę około 4 tys. zł.

11 października Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęło kontrolę w inowrocławskim urzędzie, a 20 października, po jej wstępnych ustaleniach, weszło do biur urzędu miasta, Kujawskiego Centrum Kultury oraz prywatnych mieszkań. Agenci z gdańskiej delegatury CBA znaleźli dokumenty dotyczące przetargów i umów, faktury, zabezpieczyli też zawartość komputerów. Kilka dni później prokuratura wszczęła śledztwo po zawiadomieniach CBA oraz prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy.

W wyniku działań CBA ustalono, iż na podstawie fikcyjnych faktur wyłudzano pieniądze z miejskiej kasy – wyjaśnił Kaczorek. Nieprawidłowości i bezprawne działania mieli prowadzić w latach od 2015 do 2017 r. pracownicy wydziału kultury, promocji i komunikacji społecznej urzędu.

PAP/RIRM

drukuj