fot. twitter.com

M. Lewandowski: PPK dają szansę na znaczny kapitał w przyszłości

Pracownicze Plany Kapitałowe dają szanse, że za kilkadziesiąt lat będziemy dysponować poważnymi środkami – podkreśla rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski.

Proces wchodzenia do PPK będzie następował etapami. W systemie są już największe firmy. Sama ustawa weszła w życie na początku roku. Wprowadza dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania.

Oszczędności będą tworzone wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo.

– Mówiąc bardzo obrazowo – do każdego 100 złotych, które odłożymy na PPK, pracodawca i państwo dołożą drugie 100 złotych. Trudno doszukać się tak korzystnego zestawienia gdzieś indziej. Dzięki temu, że są to plany kapitałowe gwarantowane przez państwo zarządzane w sposób prywatny i nie są to środki publiczne, dają szansę na to, że każdy z nas będzie dysponował bardzo poważnymi środkami, które może wykorzystać jako dodatek do emerytury albo kapitał na wybrany cel – mówił Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”.

Do PPK zapisani zostaną automatycznie pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Osoby starsze mogą dołączyć do programu dobrowolnie. Wszyscy mają też prawo w dowolnym momencie zrezygnować z członkostwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych.

A system PPK będzie wprowadzany co kolejne pół roku – aż do stycznia 2021 roku – w coraz mniejszych podmiotach.

RIRM

drukuj