fot. twitter.com/ARiMR_oficjalne

65 proc. Polaków nie zdecydowało, czy skorzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych

65 proc. Polaków nie zdecydowało, czy skorzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych. 25 proc. twierdzi, że to dobre rozwiązanie. Wynika to z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Badanie zostało przeprowadzone przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.

Aż 65 proc. Polaków nie wie, jaką decyzję podejmie w sprawie Pracowniczych Planów Kapitałowych – wynika to z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Co czwarty uważa, że mają one więcej zalet niż wad. Badani zauważają, że dają możliwość odłożenia dodatkowych środków do wykorzystania na emeryturze oraz otrzymania wkładu finansowego od pracodawcy i państwa. Co piąty ma jednak odmienne zdanie.  Te osoby wśród wad wskazują  obniżenie wynagrodzenia, brak zaufania oraz obawę o opłacalność tej formy oszczędzania. Jak wynika z badań, większość pracujących Polaków nie podjęła jeszcze decyzji, czy skorzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych czy złoży rezygnację z tej formy oszczędzania. Chęć wspólnego inwestowania pieniędzy na przyszłość z pracodawcą i państwem zadeklarowało 18 proc. respondentów, zaś 17 proc. planuje wycofać się z uczestnictwa w programie.

„Polacy są zmęczeni ciągłymi zmianami w systemie emerytalnym. Ostatnia reforma i planowane zmiany dotyczące m.in. transferu kapitału z OFE do ZUS lub Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych sprawiły, że spora część z nas boi się zbiorowego oszczędzania, a to w połączeniu z niskim poziomem wiedzy ekonomicznej wśród Polaków nie służy wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych.” – oceniła Małgorzata Rusewicz, wiceprezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Jej zdaniem kluczowe dla sukcesu Pracowniczych Planów Kapitałowych są działania edukacyjne, nie tylko przybliżające mechanizmy funkcjonowania i zalety programu, ale również wiedzę na temat tego, w jaki sposób firmy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych będą pomnażać środki przyszłych emerytów. Jak zaznaczył wiceprezes, trzeba także na każdym kroku podkreślać, że obecne zmiany to krok w dobrym kierunku. To ważne, bo zgodnie z raportem, mimo że o Pracowniczych Planach Kapitałowych mówi się już niemal od roku, wielu Polaków nadal ma mgliste pojęcie na ich temat.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl