fot. pixabay.com

Dofinansowanie budowy dróg w Polsce zwiększy się o 3 mld złotych 

Dofinansowanie budowy dróg w Polsce zwiększy się o 3 mld złotych. Takie są założenia noweli ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, którą uchwalił w czwartek Sejm. Teraz nowela trafi do Senatu.

Kwotą około 2 mld zł dofinansowana zostanie budowa obwodnic na drogach wojewódzkich, na których odbywa się ruch tranzytowy.

Z kolei na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych w największych ośrodkach miejskich, przeznaczony będzie ok. 1 mld zł.

Nowela zmienia także nazwę Funduszu Dróg Samorządowych na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber wskazał w Sejmie, że nazwa wiąże się z celami zaproponowanego narzędzia.

– Poszerzamy Fundusz Dróg Samorządowych. Każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła po środki sięgnąć. Dopuszczamy do tej możliwości zarówno urzędy marszałkowskie jak i prezydentów 18 miast wojewódzkich. W czasach, w których się znaleźliśmy, kiedy walczymy o uniknięcie kryzysu gospodarczego, inwestycje drogowe służą również rozwojowi budownictwa drogowego. To tysiące zadań lokalnych, które są realizowane przez rodzime firmy, często utrzymujące się tylko i wyłącznie z takich zadań. W ocenie resortu infrastruktury nazwa „Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg” jest idealnie dopasowana do tego narzędzia – powiedział Rafał Weber.

W 2019 r. w ramach Funduszu Dróg Samorządowych dofinansowanych zostało ponad 1 tys. zadań powiatowych i ponad 3 tys. gminnych. W pierwszym przypadku wsparcie wyniosło 1 mld 700 mln zł a w drugim 2 mld zł

W tym roku w ramach Funduszu dofinansowane zostaną 623 zadania powiatowe kwotą ponad 1 mld 200 mln zł. Z kolei na 1 tys. 674 zadania gminne trafi prawie 1,5 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl