fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent Ukrainy zapowiedział poprawę relacji polsko-ukraińskich

Prezydent Ukrainy mówił o przełomie w polsko–ukraińskich relacjach. Wołodymyr Zełenski uczestniczył w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W sobotę spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. W rozmowie miał zadeklarować chęć współpracy i zniesienie zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy.

To pierwsza wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Wizyta, która stała się okazją do zrobienia kroku w kierunku poprawy stosunków polsko – ukraińskich. W takcie spotkania prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o kwestiach dotyczących współpracy obydwu krajów. Wśród poruszonych zagadnień pojawiła się polityka historyczna w tym zniesienie zakazu prowadzenia przez stronę polską prac poszukiwawczych i ekshumacji ofiar konfliktów, które pochowane są na terytorium Ukrainy.

– Pod patronatem moim i Andrzeja Dudy wznowi swoją działalność grupa robocza, która zacznie od, nazwijmy to tak, >>wyzerowania<< wzajemnych pretensji –napisał na Facebooku Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy zapowiedział, że będą zorganizowane wspólne zespoły badawcze zajmujące się wyszukiwaniem i ekshumacją polskich i ukraińskich poległych żołnierzy oraz ofiar cywilnych.

– To była bardzo bolesna kwestia, ale wielki wzajemny szacunek, polityczna wola, by budować przyjazne strategiczne relacje pomiędzy Ukrainą i Polską, pomogą nam ukończyć tę pracę i przewrócić bolesne stronice wspólnej historii – dodał ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski zaproponował by na granicy polsko – ukraińskiej powstał Memoriał Pojednania. Od dwóch lat między Warszawą a Kijowem trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz został wprowadzony przez ukraiński IPN. Różnica zdań koncentrowała się zwłaszcza wokół ludobójstwa na Wołyniu. Strona ukraińska próbowała pomniejszać skalę zbrodni i wielokrotnie na swoje sztandary brała zbrodniarza Stephana Banderę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl