By Ministerstwo Finansów - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61570053

Mazowiecki KAS: Wykryto nieprawidłowości w VAT w jednej ze spółek; Skarb Państwa odzyskał ponad 50 mln zł

Funkcjonariusze mazowieckiej KAS skontrolowali spółkę zajmującą się handlem międzynarodowym, która zaniżyła wartość podatku VAT. Tym samym naraziła Skarb Państwa na stratę 50 mln zł – przekazała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska. Dodała, że dzięki kontroli spółka złożyła korekty i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami.

Jak poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kontrolowana przez mazowiecką KAS spółka kupowała towar od zagranicznych dostawców, który następnie odsprzedawała na niemieckim rynku, korzystała ze zwolnienia tych dostaw od podatku VAT.

„Kontrolujący ustalili, że istniała sieć zarejestrowanych firm, które faktycznie nie prowadziły działalności gospodarczej, a ich celem było wyłudzenie podatku VAT” – powiedziała Justyna Pasieczyńska.

„Sprzedaż dla kontrolowanej spółki byłą fakturowana przez zarejestrowaną na terytorium Polski spółkę córkę podmiotu zagranicznego, która pełniła funkcję bufora, czyli firmy mającej wzmocnić wiarygodność fakturowanych transakcji. W gronie podmiotów funkcjonujących w ujawnionym łańcuchu fakturowania dostaw była krajowa spółka, która pełniła rolę tzw. znikającego podatnika, czyli firmy, która wystawiała >>puste<< faktury niedokumentujące faktycznych zdarzeń gospodarczych” – tłumaczyła.

Wskazała, że faktury wystawiane przez znikającego podatnika stanowiły podstawę do odliczenia podatku naliczonego od należnego na kolejnych etapach rzekomego obrotu.

„Przy czym znikający podatnik sam nie uiszczał podatku należnego wynikającego z wystawianych faktur” – podała.

„KAS wykazała, że skontrolowana firma w latach 2013-2014 zaniżyła wartość podatku, uwzględniła w swoich rozliczeniach faktury VAT, z których podatek nie został odprowadzony do urzędu skarbowego. Naraziła Skarb Państwa na straty ponad 50 mln zł” – podkreśliła.

Dodała, że spółka złożyła korekty zeznań podatkowych.

„Zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami” – wyjawiła.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl