fot. flickr.com

CBŚP i PK: rozbito grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie prokuratury zatrzymali 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej VAT – poinformowały wspólnie Centralne Biuro Śledcze Policji i Prokuratura Krajowa.

Jak przekazała w poniedziałek rzecznik CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz, policjanci prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej.

„Jej członkowie na zasadzie tzw. «karuzeli podatkowej» popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT” – podała.

„Przedmiotem sprzedaży były usługi np.: budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu. Kolejne podmioty gospodarcze pełniące rolę «znikających» podatników lub «buforów», tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową czy listy przewozowe, generowały dokumentację kosztową” – tłumaczyła policjantka.

Wskazała, że według śledczych, grupa mogła działać od połowy 2018 roku na terenie województw: zachodniopomorskiego, śląskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wielkopolskiego.

„Na obecnym etapie śledztwa ustalono, że podejrzani mogli pomóc w uszczupleniu podatku VAT odbiorcom faktur kosztowych na kwotę 76 mln zł, zaś do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości ponad 476 mln zł. Według śledczych, w przestępczą działalność może być zamieszanych 16 spółek i 4 biura rachunkowe” – podkreśliła nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Poinformowała również, że do zatrzymań doszło w województwach, w których grupa miała prowadzić swoją działalność. Łącznie do sprawy zatrzymano 9 osób – sześć kobiet i trzech mężczyzn.

Z kolei rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik przekazała, że zatrzymani zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszeli zarzuty.

„Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz tzw. «prania pieniędzy»” – wyliczyła prokurator.

„Podejrzanym grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności z uwagi na popełnienie przez nich zbrodni VAT-owskiej. Przepisy te zostały wprowadzone do kodeksu karnego na podstawie nowelizacji z 1 marca 2017 roku” – podała Ewa Bialik.

Dodała także, że wobec sześciu podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

„Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie” – powiedziała.

Zaznaczyła również, że śledztwo ma wielowątkowy i rozwojowy charakter i prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformowała, że rozbicie powyższej grupy przestępczej jest efektem prowadzonych od 2016 roku działań prokuratury przeciwko tzw. „mafiom VAT-owskim”.

„O ich skuteczności najlepiej świadczą dane dotyczące działań prokuratury w ostatnich latach” – mówiła Ewa Bialik.

„W 2018 roku prowadzone były 1043 postępowania dotyczące wyłudzeń VAT, a rok później już 1187, podczas gdy w 2015 roku było ich zaledwie 352. Obecnie w prokuraturach różnych szczebli prowadzone są 1072 sprawy dotyczące wyłudzenia VAT. Znaczenie wzrosła liczb osób, które usłyszały zarzuty, w roku 2015 wynosiła 1328, w roku 2018 – 1838, a w roku 2019 już 2138” – wyjawiła dodając, że wzrosła też liczba osób objętych aktami oskarżenia.

„Wyniosła ona w latach 2015, 2018 i 2019 kolejno 329, 1064 i 1294 osób. Wzrosła również liczba skierowanych aktów oskarżenia, których w 2015 roku było 138, w 2018 – 307, natomiast 2019 – 380” – podała prokurator.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl