fot. flickr.com

Prezes PKP PLK: 85 proc. inwestycji już powstało lub jest na ukończeniu

85 proc. inwestycji powstających w ramach Krajowego Programu Kolejowego zostało już ukończonych lub znajduje się na zaawansowanym etapie realizacji – poinformował prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.

„85 proc. Krajowego Programu Kolejowego (KPK) to projekty zakończone i na zaawansowanym etapie realizacji. Proces inwestycyjny na projektach PKP PLK jest kontynuowany i nie uległ zahamowaniu. Nie zwalniamy tempa i kontynuujemy realizację Krajowego Programu Kolejowego” – powiedział Ireneusz Merchel.

Dodał, że na budowach realizowane są obecnie roboty o łącznej wartości prawie 50 mld zł, a wartość zakończonych projektów sięga 14 mld zł.

„Możemy więc powiedzieć, że 85 proc. KPK to projekty zakończone i na zaawansowanym etapie realizacji” – akcentował.

Prezes podkreślił, że zachowanie ciągłości realizacji inwestycji, ogłaszanie nowych przetargów i podpisywanie umów jest niezbędne dla utrzymania stabilności na rynku budowlanego.

„Wypracowaliśmy z wykonawcami szereg rozwiązań usprawniających i ułatwiających współpracę oraz dodatkowych udogodnień, w tym związanych z regulowaniem płatność” – zaznaczył.

Szef PKP PLK przypomniał, że pod koniec czerwca spółka podpisała największy w historii kontrakt, wart 3,3 mld zł netto, na modernizację trasy Rail Baltica na odcinku Czyżew – Białystok.

„Inne duże projekty, które są w realizacji to: poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni za 1,5 mld zł. Na Śląsku na trasie Katowice – Zebrzydowice zmienia się odcinek Most Wisła – Czechowice-Dziedzice za 1,4 mld zł. W realizacji jest też budowa tuneli kolejowych w Łodzi za 1,3 mld zł. Ważny projekt to «Prace na liniach ze Śląska do trójmiejskich portów, na odcinku Kalina – Rusiec Łódzki za 1,2 mld zł»” – wymienił szef PKP PLK.

Jak wskazał, nie można pominąć też modernizacji linii średnicowej w Krakowie, wartej w sumie 1 mld zł.

Ireneusz Merchel powiedział, że PKP PLK zakończyły już inwestycje za około 14 mld zł. Największe ukończone kontrakty to odcinek Pilawa – Dęblin w ramach projektu „Warszawa– Lublin, etap I” – ponad 600 mln zł, modernizacja linii 354 Poznań Główny – Chodzież – Piła za 500 mln zł i prace na odcinku Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze za 400 mln zł, a także prace na linii kolejowej nr 219 na odcinku Szczytno – Ełk za 300 mln zł.

Szef PKP PLK powiedział, że na etapie postępowań przetargowych są inwestycje za 6,7 mld zł – m.in. przebudowa stacji Warszawa Zachodnia, na którą w najbliższych dniach ma zostać podpisana umowa.

PAP

`

drukuj