fot. PAP/Marcin Bielecki

Premier M. Morawiecki: Bezrobocie w Polsce wynosi 3 proc.; za rządów PO sięgało 10 proc.

Majowy poziom bezrobocia w Polsce to 3 proc. a, kiedy ministrem w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz był Rafał Trzaskowski – sięgało ono 10 proc. – przypomniał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.

Szef rządu zwrócił uwagę, że w obecny kryzys gospodarczy wchodziliśmy „ze spadającym długiem w relacji do PKB i zrównoważonym budżetem”.

Podkreślił, że „bezrobocie i poziom ubóstwa były na historycznie najniższych poziomach od 30 lat. Według szacunków Komisji Europejskiej, dług sektora rządowego i samorządowego na koniec 2019 roku wynosił 46 proc.”

„Od 2015 r.czytamy we wpisiezmniejszyliśmy go o ponad 8 pkt. proc. w relacji do PKB – doskonały wynik, jeżeli zauważymy, że średnia europejska wynosi około 80 proc. To pokazuje, że jako kraj mieliśmy wystarczająco dużo przestrzeni fiskalnej, by w proporcjonalny sposób odpowiedzieć na największy, co najmniej od lat 30. XX wieku, kryzys gospodarczy na świecie”.

Mateusz Morawiecki wskazał, że „ekonomiści porównują kryzys finansowy z 2008 r. do ciężkiej migreny lub zawału serca, a ten obecny w 2020 r. do sepsy lub porażenia całego układu odpornościowego atakującego wszystkie organy naszej gospodarki”.

„Na to najpoważniejsze wyzwanie stojące przed polityką gospodarczą i fiskalną odpowiedzieliśmy zdecydowanymi działaniami, które były realnie wielokrotnie większe w relacji do PKB niż w 2008 r. I znacznie szybciej wdrożone niż za czasów rządu PO. Wdrożone natychmiast” – ocenił.

„Zresztą, prosty przykład. Jak chroniono polskie miejsca pracy i polskie firmy wtedy i dziś? Otóż, w latach 2009-2011 (w epicentrum kryzysu) koalicja PO-PSL wyprzedała polski majątek i polskie firmy o wartości 40 mld zł! My, wspólnie z Prezydentem Andrzejem Dudą, w polską gospodarkę i nasze firmy włożyliśmy 100 mld zł na ratowanie miejsc pracy i zachowanie płynności finansowej” – zwrócił uwagę premier.

„Panie Rafale, widzi Pan różnicę? Ups, przepraszam, zapomniałem – przecież te wybory są po to, żeby nie zadawać tego typu pytań” – napisał Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że według danych Komisji Europejskiej „majowy poziom bezrobocia w Polsce to 3 proc. – drugi najniższy poziom w całej Unii Europejskiej!”

„Za to, kiedy ministrem w rządzie pana Tuska i pani Kopacz był pan Trzaskowski – sięgało 10 proc.!” – podkreślił.

„Proste fakty panie Rafale. Wystarczy spojrzeć na dane z Brukseli” – stwierdził.

„Mogę zapewnić pana Trzaskowskiego i innych, że nasze działania nie doprowadzą finansów państwa do takiego stanu jak za czasów rządów Platformy. Nikt nie będzie sięgał po pieniądze odłożone na emerytury Polaków” – oznajmił szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zapytał: „Pamiętacie jak Platforma Obywatelska pana Tuska i pana Trzaskowskiego zabrała OFE? Pamiętacie jak podnieśli VAT?”

„A tak a propos – dziękuję sieciom handlowym za rzetelne informowanie klientów, że zmniejszono ceny na tysiące towarów dzięki obniżce VAT” – napisał premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że decyzja o obniżce podatku została przyjęta wiele miesięcy temu, a weszła ona w życie przed paroma dniami.

Zapewnił, że rząd szuka źródeł finansowania tam, „gdzie wyciekają one z systemu”.

„A wyciekał np. VAT w czasach rządów Platformy Obywatelskiej, gdy ministrem finansów był pan Rostowski, przyjaciel pana Rafała” – oznajmił.

Dodał: „Ps. Dla ludzi o silnych nerwach polecam raporty European Commission czy PwC na temat rosnącej luki VAT w latach rządów partii pana Trzaskowskiego”.

PAP

drukuj