PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda: Mam nadzieję na spotkanie z D. Trumpem jeszcze w tym roku

Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku dojdzie do mojego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem – powiedział prezydent Andrzej Duda w dzisiejszym wywiadzie dla RMF FM. Podziękował też wszystkim tym, którzy przyczynili się do obrony Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że zwrócił się do Donalda Trumpa by w miarę możliwości wziął udział w tegorocznym szczycie Trójmorza.

„Nie zdziwiło mnie, to że prezydent USA drugi raz z rzędu, ze względu na swoje obowiązki nie będzie mógł przyjechać, ale chciałbym, żeby pan prezydent zapewnił jakiegoś wysokiego swojego przedstawiciela, który wziąłby udział w tym gremium, ważnym także dla interesów USA, bo Stany Zjednoczone chcą robić interesy z naszą częścią Europy” – podkreślił prezydent.

Zdaniem prezydenta jest to „element budowania więzi euroatlantyckich”.

„Będę się cieszył jeżeli wysoki przedstawiciel pana prezydenta będzie uczestniczył w obradach” – dodał.

Andrzej Duda pytany o ewentualne spotkanie z Donaldem Trumpem, wyraził nadzieję, że dojdzie do niego jeszcze w tym roku. Dopytywany, czy amerykański przywódca przyjmie polskiego prezydenta z okazji 100-lecia niepodległości, Andrzej Duda odparł: „zakładam, że tak”.

„Jesteśmy zaprzyjaźnieni ze Stanami Zjednoczonymi. Jesteśmy związani nie tylko więziami politycznymi, ale jesteśmy związani także bardzo poważnymi więziami gospodarczymi związanymi z bezpieczeństwem. Dzisiaj w Polsce są obecni amerykańscy żołnierze, dzięki postanowieniom szczytu NATO, który miał miejsce w Warszawie. Jesteśmy wiarygodnym partnerem Stanów Zjednoczonych i ta współpraca układa się dobrze” – podkreślił.

Prezydent RP podziękował też w rozmowie z RMF FM wszystkim tym, którzy przyczynili się do obrony Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

„Wygląda na to, że ta obrona jest skuteczna, bo nawet jeżeli będzie rzeczywiście taka konieczność, żeby zmienić lokalizację tego monumentu to zakładam, że będzie ona równie eksponowana, co obecna i z równie pięknym widokiem na Manhattan, co obecna lokalizacja” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent pytany o podpisaną w zeszłym tygodniu przez Donalda Trumpa tzw. ustawę 447 dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu, powiedział, że „nie martwi go ona szczególnie”.

„Nie martwi mnie szczególnie, dlatego że pytania jakie w ogóle będą możliwości egzekwowania tego, a poza tym ja osobiście uważam, że problem mienia, o którym tutaj mówimy, to jest kwestia polskich obywateli” – powiedział Andrzej Duda.

„Pamiętajmy o tym, że to było mienie polskich obywateli, którzy tak jak wszyscy inni obywatele podlegają przepisom polskiego prawa i obowiązującym u nas regułom. No nie można ustanowić wyjątkowego prawa dla jakiejś grupy obywateli ze względu na przynależność narodową, ja sobie nie wyobrażam takiej sytuacji” – dodał.

Jeśli chodzi o polską ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, to – zdaniem Andrzeja Dudy – należy poczekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

„Sprawę przekazałem do Trybunału Konstytucyjnego, skierowałem tę ustawę do zbadania z całym szeregiem zarzutów jakie wobec niej podniosłem. To jest jeden z problemów, czy w ogóle można jej przepisy interpretować w ten sposób, że będzie ona działała także poza granicami. Ja osobiście mam bardzo poważne wątpliwości i uważam, że nie. Trybunał Konstytucyjny się w tej kwestii wypowie, ja spokojnie czekam na decyzję TK w tej sprawie” – podkreślił prezydent.

PAP/RIRM

drukuj