fot. PAP/Tomasz Gzell

Prezydent: Chcę, by Polacy w referendum wypowiedzieli się co do kierunków ustrojowych

Chciałbym, aby Polacy w referendum w sprawie konstytucji wypowiedzieli się, co do kierunków ustrojowych, jakie widzą dla Rzeczypospolitej na następne dziesięciolecia – oświadczył dziś prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że konsultacje w sprawie konstytucji są dla niego bardzo ważne. Jak zaznaczył, „Sama kwestia tego referendum, które ja nazywam referendum konsultacyjnym, kierunkowym”, jest dla niego „niezwykle istotna”.

Chciałbym, żeby Polacy w tym referendum wypowiedzieli się co do kierunków ustrojowych, jakie widzą dla Rzeczypospolitej na następne dziesięciolecia. Obecna konstytucja ma 20 lat, prawie 30 lat minęło od przemian ustrojowych 1989 r. i początku lat 90-tych. Myślę, że najwyższy czas na to, abyśmy dokonali pewnego podsumowania i zapytali polskie społeczeństwo, czy jest zadowolone z tych wszystkich kierunków, które obecnie polska konstytucja nakreśla” – powiedział prezydent.

Andrzej Duda wygłosił oświadczenie przed zaplanowanym na dzisiejsze popołudnie spotkaniem z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. [czytaj więcej] 

Spotkanie dotyczyć będzie konsultacyjnego referendum ws. konstytucji. W poniedziałek prezydent w tej samej sprawie spotka się z prezydium klubu Kukiz’15.

Andrzej Duda zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r.

11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

OŚWIADCZENIE PREZYDENTA

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj