S. Karczewski: W tym tygodniu wniosek do prezydenta ws. obniżki uposażenia Prezydium Senatu

W tym tygodniu wyślę wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy ws. obniżki uposażenia Prezydium Senatu – poinformował PAP marszałek izby Stanisław Karczewski. Zaznaczył, że jego zdaniem powinna zostać ona wprowadzona w tym samym czasie, co zmniejszenie uposażeń pozostałych parlamentarzystów.

Wystosowanie pisma do prezydenta ws. obniżenia uposażenia Prezydium Senatu, marszałek Senatu zapowiedział w ubiegłym tygodniu.

Stanisław Karczewski poinformował PAP w niedzielę, że to pismo wyśle do prezydenta w tym tygodniu.

„Jestem już po uzgodnieniu z prezydium Senatu w sprawie tej obniżki” – dodał.

Marszałek Senatu podkreślił jednocześnie, że chciałby, aby decyzja dotycząca obniżki uposażeń prezydium „zapadła tak, aby doszło do niej w tym samym czasie, co do obniżki uposażeń pozostałych parlamentarzystów”.

„Byłoby to sprzeczne z pewnym porządkiem i niesprawiedliwe, gdyby prezydium Senatu obniżono uposażenia w innym terminie niż reszcie parlamentarzystów” – stwierdził.

Przedtem pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wnioskuje o obniżenie o 20 proc. pensji członkom Prezydium Sejmu, skierował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński informował wtedy, że Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

„Jaka będzie decyzja prezydent – zobaczymy. Ale jeśli ktoś uprzejmie prosi o spełnienie jego prośby, to nie wiem czy prezydent będzie miał coś naprzeciw” – zaznaczył Krzysztof Łapiński.

O tym, że marszałek Sejmu wystąpi do prezydenta o obniżenie pensji członkom Prezydium Sejmu, informował wcześniej wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15). Tyszka tłumaczył, że taki tryb postępowania wynika z ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która stanowi że „szczegółowe zasady wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (…) ustala prezydent w drodze rozporządzenia”.

Na początku maja Sejm uchwalił nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora; przewiduje ona obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Zgodnie z ustawą, uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Zgodnie z nowelą, obniżka uposażeń ma wejść w życie „pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia”.

Senacka komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich zarekomendowała w ubiegły wtorek Senatowi przyjęcie bez poprawek tej nowelizacji. Senat nie zajął się nią na posiedzeniu, które zakończyło się w ubiegłym tygodniu; kolejne zaplanowano w dniach 6, 7 i 8 czerwca.

PAP/RIRM

drukuj