fot. Grzegorz Jakubowski/KPRM

Polska para prezydencka z wizytą na Litwie

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przebywają z dwudniową wizytą na Litwie. Jeszcze dziś Andrzej Duda spotka się z prezydentem Gitanasem Nausedą.

Prezydenci obu państw reaktywują też działalność Rady Prezydenckiej Polski i Litwy.

Po południu polski prezydent spotka się z marszałek Sejmu republiki litewskiej. Przewidziane jest także wystąpienie Andrzeja Dudy w litewskim parlamencie.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha, zwraca uwagę, że wizyta pary prezydenckiej następuje krótko po wyborach i utworzeniu nowej koalicji rządzącej na Litwie.

– Pan prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Litwy, ale będzie rozmawiał zarówno z kończącym kadencję premierem Litwy, jak i mającą wkrótce objąć to stanowisko polityk. Będą omawiane kwestie związane z rozwiązaniami pandemicznymi, ale także kwestie dotyczące współpracy ekonomicznej, politycznej i bezpieczeństwa, czyli inicjatywa Trójmorza czy Trójkąt Lubelski. To są konteksty bieżące – podkreśla wiceszef Kancelarii Prezydenta. 

Paweł Mucha dodaje, że wizycie będzie towarzyszył także kontekst historyczny. W tym roku mija 500 lat od urodzenia króla polski i wielkiego księcia Litwy, Zygmunta Augusta.

RIRM

drukuj