fot. PAP/Rafał Guz

Petycja byłych opozycjonistów do marszałek Sejmu. Negatywnie oceniają pracę pionu śledczego IPN

Byli działacze opozycji antykomunistycznej negatywnie oceniają pracę pionu śledczego IPN. Stąd ich apel do marszałek Sejmu o wyłączenie z Instytutu Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i przeniesienie jej do struktur prokuratury powszechnej. O sprawie informuje portal: niezależna.pl.

63 byłych działaczy opozycji antykomunistycznej domaga się nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Chce, by Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu została wyłączona z Instytutu i przeniesiona do struktur prokuratury powszechnej. Petycja w tej sprawie trafiła do marszałek Sejmu Elżbiety Witek na początku listopada. Jej powodem – jak zaznaczono – jest negatywna ocena pionu śledczego na przestrzeni ostatnich lat.

– Idea stworzenia odrębnego pionu śledczego w strukturze IPN, która miała doprowadzić do skutecznego ścigania zbrodni komunistycznych przeciwko Narodowi Polskiemu nie sprawdziła się, wręcz okazała się fatalną w swoich skutkach pomyłką. Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu po dwudziestu latach funkcjonowania jawi się jako skrajnie nieefektywna i zachowawcza; w wielu przypadkach wręcz się skompromitowała – napisali w petycji.

Najważniejsze śledztwa, prowadzone na przestrzeni ostatních lat, które – zdaniem sygnatariuszy – nie przyniosły oczekiwanych przez opinię publiczną rezultatów, dotyczą m.in. Zbrodni Katyńskiej czy zbrodni komunistycznych z lat 80., dokonanych na księżach Kościoła katolickiego. Autorzy petycji domagają się także mozliwości przeprowadzenia weryfikacji prokuratorów pionu śledczego IPN pod kątem rzetelności i efektywności ich pracy.

TV Trwam News

drukuj