fot. wikipedia

Łódź: „Prawda o Zbrodni Katyńskiej” – wirtualna prezentacja IPN

Pracownicy łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali na swojej stronie internetowej wirtualną wystawę „Prawda o Zbrodni Katyńskiej”. Prezentację można oglądać od piątku, a jej częścią są archiwalne dokumenty i fotografie dotyczące zamordowania 22 tysięcy polskich oficerów przez sowieckie NKWD.


„Prawda o Zbrodni Katyńskiej” to tytuł prezentacji, jaką przygotowali pracownicy łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Od piątku wirtualną wystawę można oglądać na stronie lodz.ipn.gov.pl. 

Prezentację przygotowano na podstawie materiałów archiwalnych – poinformowała Marzena Kumosińska z łódzkiego oddziału IPN.

Wirtualne eksponaty mają szczególny charakter.

„(…) fotografie i dokumenty dotyczące odkrycia masowych mogił, konsekwencji głoszenia prawdy o Katyniu w latach tzw. +Polski Ludowej+ oraz prób publikacji w prasie drugoobiegowej twórczości poetyckiej, mającej na celu zachowanie pamięci o Zbrodni w świadomości społecznej (…)” – napisała o prezentacji Marzena Kumosińska.

Autorami wirtualnej wystawy są Łukasz Abramczyk, Robert Rabiega i Łukasz Rakoczy, pracownicy Archiwum Oddziału IPN w Łodzi. Prezentacja bezpośrednio nawiązuje do zbliżającej się 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wiosną 1940 roku, na rozkaz Józefa Stalina z 5 marca, funkcjonariusze sowieckiej NKWD zamordowali ponad 22 tysiące wziętych do niewoli żołnierzy: oficerów, podoficerów i szeregowych Wojska Polskiego (WP), Policji Państwowej (PP) oraz służb mundurowych II RP. Wśród ofiar byli rezerwiści powołani na front w 1939 roku – przedstawiciele elit intelektualnych Państwa Polskiego, m.in.: inżynierowie, wykładowcy uniwersyteccy, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy, politycy, duchowni, artyści.

Sowieccy oprawcy mordowali ofiary z reguły strzałem w tył głowy. Obozy, skąd wywożono ofiary na śmierć, położone były głównie na terenach dzisiejszej Rosji, Białorusi i Ukrainy. Jeden z obozów – Katyń, niedaleko Smoleńska, stał się symbolem tej zbrodni. Masakrę katyńską uznaje się za zbrodnię wojenną i zbrodnię komunistyczną. Przez lata prawdę o Katyniu ukrywano, bo po II wojnie światowej Polska znalazła się pod politycznym wpływem komunistycznych włodarzy Kremla. Po 1989 roku prawdę ujawniono, ale dotąd w Rosji słyszy się powtarzane przez dawnych komunistów kłamstwo, że polskich oficerów zabili Niemcy.

10 kwietnia 2010 roku 96 osób z polskiej delegacji państwowej, z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, zginęło w katastrofie lotniczej przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Przyczyn katastrofy do tej pory ostatecznie nie wyjaśniono.

PAP

drukuj