fot. kul.pl

[TYLKO U NAS] Ks. prof. A. Maryniarczyk: Szczególnie teraz cierpliwość i wytrwałość są nam potrzebne

Cierpliwość i wytrwałość są nam szczególnie potrzebne, teraz gdy musimy zmienić organizację naszego życia osobistego, rodzinnego, a także zawodowego. Święty Jan Bosko często przypominał, że zbawiamy się poprzez cierpliwość i wytrwałość. Zatem potrzeba nam także dziś prosić Boga o umocnienie w tej cnocie – powiedział w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, filozof z katedry metafizyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W tych trudnych dniach, które przeżywamy, podziwiamy poświęcenie i odwagę lekarzy, pielęgniarek, służb sanitarnych i porządkowych, a także działania władz rządowych i samorządowych. W takich chwilach przekonujemy się, jak bardzo potrzebni są ludzie mądrzy, ale i mężni, odważni – wskazał ks. prof. Andrzej Maryniarczyk i przytoczył refleksję ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, która znalazła się wZapiskach więziennych” pod datą 5 października 1954 roku.

– „Największym wrogiem apostoła jest lęk, bo on budzi nieufność do potęgi Boga, ściska serce i kurczy gardło. Apostoł już wtedy nie wyznaje, przestaje być apostołem. Przeciwieństwem strachu i lęku jest przede wszystkim męstwo. Męstwo jest cnotą specjalną, jak poucza św. Tomasz z Akwinu. Wynika to stąd, że wskazuje ono na pewną siłę ducha, która sprawia, że nasze działanie staje się wtedy mocne i niewzruszone. Samo zaś męstwo przejawia się w tym, że potrafimy wytrzymać napór zła. Męstwo zatem to świadome i rozważne stawianie czoła niebezpieczeństwu, a zwłaszcza niebezpieczeństwu śmierci. Aby powstrzymać napór zła, potrzebna jest nam w działaniu stałość oraz wytrwałość” – zacytował duchowny.

Warto o tej cnocie przypominać sobie dziś. Warto do jej nabywania zachęcać. Nie chodzi tylko o lekarzy, pielęgniarki, służbę zdrowia czy służby sanitarne i porządkowe. Chodzi o każdego z nas – wskazywał ksiądz profesor.

– Wszyscy winni się w tę cnotę uzbroić. Musimy bowiem wszyscy wytrzymać napór zła i być w tym wytrwali i niewzruszeni. Czego zatem winniśmy się wystrzegać? Tego, co zagraża męstwu. A zagraża mu m.in. – jak poucza św. Tomasz – lęk i strach, czyli bojaźliwość, ale także zuchwałość, zarozumiałość oraz niestałość i chwiejność. Co winniśmy pielęgnować? To, co buduje męstwo – cierpliwość i wytrwałość. One są tym, dzięki czemu znosimy zło i zachowujemy równowagę rozumu, której to zagraża smutek – zaznaczył ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Duchowny zauważył, że „smutek zagraża nam wtedy, kiedy na dobro trzeba długo czekać, a zło trzeba już znosić i to znoszenie jest bardzo trudne”.

– Cierpliwość i wytrwałość są nam szczególnie potrzebne, teraz gdy musimy zmienić organizację naszego życia osobistego, rodzinnego, a także zawodowego. […] Święty Jan Bosko często przypominał rodzicom i wychowawcom, że zbawiamy się poprzez cierpliwość i wytrwałość. Zatem potrzeba nam także dziś prosić Boga o umocnienie w tej cnocie – wskazał ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Cały felieton ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka z cyklu „Spróbuj pomyśleć” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj