fot. wsksim

[TYLKO U NAS] Ks. prof. A. Maryniarczyk: Wiele osób publicznych w naszym życiu społeczno-politycznym przypomina ludzi ubranych w obojętność i obiektywizm urzędniczy

Gdy przyglądamy się różnym osobom tworzącym tak zwaną grupę osób publicznych w naszym życiu społeczno-politycznym, wielu przypomina ludzi ubranych w obojętność i obiektywizm urzędniczy. (…) Używając określenia prymasa Wyszyńskiego, są ludźmi, którzy wchodzą w przysłowiowe buty partyjnych ugrupowań, zawieszają swoje człowieczeństwo i stają się ludźmi zrobionymi na inteligentów – powiedział ks. prof. Andrzej Maryniarczyk w felietonie z cyklu „Spróbuj Pomyśleć” w Radiu Maryja.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk zwrócił uwagę na zanikającą życzliwość w relacjach międzyludzkich.

– Zazwyczaj w naszych codziennych relacjach międzyludzkich oczekujemy od siebie tak w pracy, urzędach, instytucjach państwowych jak i kościelnych zwykłych oznak i przejawów człowieczeństwa, stąd narzekamy na różnego szczebla urzędników, nie na to, że mają obowiązek czegoś domagać się od nas czy sprawdzać i kontrolować nas, ale na ich bezduszność pod której przykrywką chcą ukryć brak swojej zwykłej ludzkiej życzliwości – wskazał filozof z katedry metafizyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim..

Z czymś takim spotykać się możemy w każdej grupie zawodowej – zaznaczył.

– I wśród księży i lekarzy, policjantów i prokuratorów, nauczycieli i profesorów, a także pracowników sklepów czy firm. Dzieje się tak wtedy, kiedy w miejsce naszego człowieczeństwa, które winno przebijać w naszych relacjach międzyludzkich, zaczyna dominować wykonywana funkcja, którą spełniamy, a co za tym idzie – i bezduszność. Ksiądz kardynał prymas Wyszyński podczas swego internowania bardzo uważnie przyglądał się ludziom, którzy go pilnowali, zwłaszcza komendantom i ich zastępcom. Pod datą 15 października 1953 roku po przewiezieniu z Rywałdu do Stoczka Warmińskiego tak charakteryzuje swoje najbliższe otoczenie: „Dziś pan komendant przyszedł w towarzystwie swojego pierwszego zastępcy, który nazwany jest tu kierownikiem i przyprowadził ze sobą młodego pana, którego przedstawił jako drugiego zastępcę. Pierwszy zastępca kierownika ma minę ważnego. Rosły, prosty chłop, który widocznie niedawno nosi garnitur. Starannie unika wzroku, patrzy w sufit. Drugi zastępca dziś przedstawiony sprawia odmienne wrażenie. Jest to człowiek zrobiony na inteligenta. Starannie uprasowany i nieskazitelny garnitur. Fryzura i broda nienaganne jak w oknie fryzjerskim. Sposób zachowania się higieniczny” – przytoczył kapłan.  

„Człowiek ubrany w obojętność i obiektywizm urzędniczy. Bodajże do niego należy być reprezentantem kierunku” – podkreślił.

– Gdy przyglądamy się różnym osobom tworzącym tak zwaną grupę osób publicznych w naszym życiu społecznopolitycznym, wielu przypomina ludzi ubranych w obojętność i obiektywizm urzędniczy. Ludzi, których niekiedy znamy z życia prywatnego, a którzy wydają się nam zupełnie inni w polityce. Używając określenia prymasa Wyszyńskiego, są ludźmi, którzy wchodzą w przysłowiowe buty partyjnych ugrupowań, zawieszają swoje człowieczeństwo i stają się ludźmi zrobionymi na inteligentów. W swych zachowaniach starają się być higieniczni, ale jednak nie da się ukryć, że są ludźmi ubranymi tylko w obojętność i obiektywizm urzędniczy – mówił ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Niebezpieczeństwo w tym kryje się w tym podwójne – wskazał duchowny.

– Pierwsze, na odczłowieczonym człowieku nie można zbudować ludzkiego społeczeństwa. Drugie, odczłowieczone społeczeństwo staje się zagrożeniem dla każdego człowieka. Co możemy w tym względzie zrobić? Po pierwsze, najpierw trzeba bronić u siebie swego człowieczeństwa i na co dzień je odbudowywać w miejscach pracy, urzędach, instytucjach. Po drugie, w debatach podczas kampanii wyborczych nie pozwólmy się uwieść i wprzęgnąć w dewastację swojego człowieczeństwa ludziom ubranym w obojętność i obiektywizm urzędniczy, i zrobionych na inteligentów, bo to jest dla wszystkich droga donikąd– podsumował ksiądz profesor.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl