fot. PAP/Grzegorz Momot

Tatry: Turysta spadł kilkaset metrów z Rysów

Ratownicy TOPR przetransportowali do szpitala w Nowy Targu turystę, który w poniedziałek spadł po oblodzonym szlaku kilkaset metrów schodząc z najwyższego szczytu w Polsce – Rysów. Mężczyzna doznał ciężkich obrażeń, w tym głowy – powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

„Mężczyzna może mówić o dużym szczęściu, bo zjechał po oblodzonym zboczu z tzw. Rysy i zatrzymał się dopiero nad Czarnym Stawem. Mógł spadać kilkaset metrów, a nawet powyżej kilometra. Po upadku doznał nie tylko groźnych obrażeń, ale będąc w szoku wstał i usiłował sam schodzić. Towarzysz jego wędrówki zawiadomił nas o wypadku” – relacjonował naczelnik.

Śmigłowiec ratowniczy wystartował z bazy przy zakopiańskim szpitalu, ale nie dotarł na miejsce z uwagi na silny wiatr. Ekipa ratowników TOPR wyruszyła na ratunek pieszo z okolic Morskiego Oka. Tam też poszkodowany został zniesiony i dalej na pokładzie śmigłowca trafił do szpitala w Nowym Targu.

W poniedziałek w Tatrach panuje słońce, ale wieje silny wiatr osiągający na szczytach prędkość około 100 km na godzinę. Górskie szlaki pokrywa zmrożony śnieg lub lód. Jest bardzo ślisko. Wszystkie tatrzańskie szlaki są od piątku zamknięte dla turystów w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Na tatrzańskie szlaki mogą wchodzić tylko mieszkańcy powiatu tatrzańskiego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl