fot. kul.pl

[TYLKO U NAS] Ks. prof. A. Maryniarczyk: Aby człowiek nie pogubił się w życiu, musi opierać się na pewnym fundamencie, którego nie można rozmiękczać

Aby człowiek nie pogubił się w życiu, musi opierać się na pewnym fundamencie, którego nie można rozmiękczać, a także musi kierować się stałymi zasadami. Reguły te nie mogą być relatywizowane. Fundamentem naszego życia jest wiara w Boga. Kiedy człowiek traci wiarę, traci fundament swojego życia – wskazał ks. prof. Andrzej Maryniarczyk w felietonie z cyklu „Spróbuj Pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk akcentował, że wiara jest skarbem danym człowiekowi od Boga.

– Świadomi jesteśmy jako naród, ale i poszczególni ludzie wierzący, że wiara jest naszym skarbem, którym obdarzył nas Bóg i dzięki któremu przetrwaliśmy wiele doświadczeń w historii oraz życiu osobistym. Chodzi o to, byśmy tego skarbu wiary nie wyprzedali za bezcen i nie pozwolili na to, by młode pokolenie Polaków wyprzedało wiarę i religię katolicką za bezcen – powiedział kapłan.

Pokusa, aby wymieniać wszystko co stare na nowe obejmuje nie tylko wymianę mebli, samochodów czy urządzeń elektronicznych na nowsze modele – kontynuował duchowny.

– Lecz także i tradycji, prawd wiary czy Przykazań Bożych. Pokusa ta przejawia się w postawie, którą przyjmujemy jako zasadę życiową, że wszystko co nowe jest lepsze. Ks. kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, we wstępie do swojej książki noszącej tytuł „Wprowadzenie do Chrześcijaństwa” przywołuje bajkę o szczęśliwym Janku, który otrzymał bryłkę złota. Wydała mu się ona jednak zbyt kłopotliwa i ciężka. Zamienia ją więc kolejno na konia, krowę, gęś oraz osełkę, którą ostatecznie wrzuca do wody – podkreślił gość Radia Maryja.

Uważał, że zamienił wszystko na wspaniały dar wolności – dodał.

– Jak długo upajał się tym darem i jak ponura była chwila ocknięcia się z rzekomej wolności, to możemy sobie sami wyobrazić. Aby człowiek nie pogubił się w życiu, musi opierać się na pewnym fundamencie, którego nie można rozmiękczać, a także musi kierować się stałymi zasadami. Reguły te nie mogą być relatywizowane. Fundamentem naszego życia jest wiara w Boga. Kiedy człowiek traci wiarę, traci fundament swojego życia. W sytuacji, gdy zamienia ją na fundament czy tylko obyczajowy, wymienia to, co złote, na zwykły pospolity materiał – podsumował ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Cały felieton ks. prof. Andrzej Maryniarczyka z cyklu „Spróbuj Pomyśleć” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj