fot. twitter.com

Kielce: ponad 40 żołnierzy WOT złoży przysięgę wojskową 

Ponad 40 żołnierzy złoży dziś w Kielcach przysięgę wojskową. Tym samym zasilą oni 10. Świętokrzyską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uroczystości poprzedzi Msza św. sprawowana o godzinie 10.00 w Kościele Garnizonowym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Następnie żołnierze przemaszerują na plac Piłsudskiego, gdzie w południe złożą przysięgę wojskową.

To już czwarta w tym roku przysięga świętokrzyskich terytorialsów. Wcześniej ochotnicy musieli przejść przez szkolenie podstawowe – tzw. szesnastkę.

Przez te 16 dni żołnierze są szkoleni na terenie poligonu wojskowego – wyjaśnia Daniel Woś, rzecznik 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Ci żołnierze od pierwszego dnia, gdy zgłaszają się do nas, do 10. Świętokrzyskiej Brygady, są umundurowani. Oczywiście są przeszkalani wstępnie z obsługi broni, tę broń otrzymują na czas szkolenia na 16 dni. Są szkoleni z różnych elementów sztuki wojskowej, przede wszystkim z bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią, taktyki, z pierwszej pomocy, z podstawowej wiedzy, jaką każdy żołnierz powinien posiadać, czyli powinien znać wszystkie regulaminy, wszystkie przepisy, które żołnierzy obowiązują. Oczywiście też uczą się musztry – wskazuje Daniel Woś.

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady OT jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. Łącznie w jej szeregach służy ponad 900 żołnierzy.

W skali kraju WOT liczy już ponad 23 tys. żołnierzy. Zgodnie z planami rozwoju formacji szacuje się, że do końca bieżącego roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy.

RIRM

drukuj