fot. WOT/Facebook

Podkarpacie: w sobotę pierwsze w tym roku wcielenie żołnierzy do WOT

W najbliższą sobotę odbędzie się pierwsze w tym roku wcielenie żołnierzy do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego – poinformował PAP w środę rzecznik Brygady por. Witold Sura.

Rzecznik dodał, że przyjęcie ochotników odbędzie się w trzech miastach Podkarpacia w Rzeszowie, Nisku i Jarosławiu.

„Wcielenie to pierwszy dzień tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Udział wezmą w nim osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową” – podkreślił Sura.

Pierwszy dzień to przyjęcie żołnierzy, umundurowanie i wyekwipowanie oraz kwestie ewidencyjne. Jak zaznaczył rzecznik, zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są testowi oceny sprawności fizycznej.

„Obejmuje on tzw. test wyjściowy z wychowania fizycznego oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów” – wyjaśnił Sura.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydacie nauczą się też udzielania pierwszej pomocy czy też topografii.

Jak zaznaczył por. Sura, priorytetem szkolenia jest nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

„Ukoronowaniem szkolenia, które rozpocznie się w sobotę będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 25 marca w Stalowej Woli” – powiedział rzecznik.

Budowa WOT jako piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się z początkiem 2017 roku. W pierwszym etapie sformowane zostało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tych jednostkach przeszkolonych zostało już około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W podkarpackiej brygadzie służy już ponad 3,5 tys. żołnierzy. Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach.

PAP/RIRM

drukuj