fot. DWOT

Mazowieckie: ponad 70 ochotników rozpoczyna służbę w WOT

Ponad 70 nowych ochotników rozpocznie w poniedziałek terytorialną służbę wojskową w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Najbliższe dni spędzą na szkoleniu podstawowym w Radomiu.

Będą szkolić się z praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, taktyki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii.

„Szkolenie podstawowe kończy się tzw. pętlą taktyczną, czyli swojego rodzaju sprawdzianem umiejętności nabytych przez ostatnie dwa tygodnie szkolenia” – poinformował ppłk Łukasz Baranowski dowódca 62 batalionu lekkiej piechoty Radomiu, liczącego obecnie ponad 480 żołnierzy.

Na 27 października zaplanowano uroczystą przysięgę nowo przyjętych ochotników. Będzie ona połączona z „Dniem Otwartych Koszar”.

W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 1100 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz przeszło 240 żołnierzy zawodowych. Działają w obszarze całego województwa mazowieckiego. Ich głównym zadaniem jest pomoc ludności w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku.

W całym kraju w szeregach WOT jest obecnie blisko 22 tys. żołnierzy; prawie 90 proc. z nich stanowią ochotnicy. Chęć służby w WOT zadeklarowało ponad 40 tys. osób.

PAP

drukuj