PAP/Paweł Supernak

Gen. dyw. W. Kukuła: Dzięki służbie pełnej poświęcenia oliwkowy beret staje się synonimem nadziei i siły, nierozerwalnych więzi łączących naród z Wojskiem Polskim

Swoje święto obchodzą dziś żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Zostało ono ustanowione w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Żołnierze V rodzaju sił zbrojnych dziedziczą tradycję i czerpią ze wzorców Armii Krajowej. Obchody święta WOT odbyły się wczoraj w Warszawie. Podczas uroczystości zostały wręczone sztandary pięciu brygadom oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

https://twitter.com/PGZ_pl/status/1442407931765411843

Terytorialsi – zgodnie z mottem – są zawsze gotowi i zawsze blisko. Gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, przypomniał o głównych kierunkach działania.

– Dzisiaj stanowimy coraz silniejszą wspólnotę żołnierzy zawodowych, obrony terytorialnej oraz pracowników zjednoczonych w jednej misji. To dobry moment, by śmiało spoglądając w przyszłość z dumą uświadomić sobie, jak wiele już razem osiągnęliśmy. Pomimo dużej intensywności formowania struktur i szkolenia przyszło nam wesprzeć służby walczące z pandemią oraz kryzysem migracyjnym. Tysiące z nas niestrudzenie wzmacnia odporność lokalnych społeczności, które mogą na nas liczyć w każdej potrzebie. Dzięki służbie pełnej poświęcenia oliwkowy beret staje się synonimem nadziei i siły, nierozerwalnych więzi łączących naród z Wojskiem Polskim – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Wojska Obrony Terytorialnej działają od początku 2017 r. W razie wojny mają wspomagać wojska operacyjne.

W WOT służy już 30 tys. osób. Jest to formacja przeznaczona dla ochotników, którzy łączą pracę zawodową ze służbą w wojsku.

Zainteresowanie wstępowaniem w szeregi WOT jest duże. Resort obrony zdecydował o utworzeniu nowych brygad. I tak w Warszawie powstanie 18 Brygada WOT, 19 nadbużańska i 20 przemyska.

https://twitter.com/PGZ_pl/status/1442407931765411843

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl