fot. DWOT

Wrocław: Żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę

118 żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę przysięgę wojskową na wrocławskim Rynku. Wcześniej żołnierze przeszli kilkunastodniowe szkolenie na poligonie wojskowym. To pierwszy oddział „terytorialsów” na Dolnym Śląsku.

W niedzielę we Wrocławiu w Rynku odbyła się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez 118 żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To pierwszy oddział „terytorialsów” na Dolnym Śląsku, dowodzony przez płk Artura Barańskiego. W uroczystości uczestniczył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła, parlamentarzyści, samorządowcy.

Przewodniczący senackiej komisji obrony senator Jarosław Rusiecki (PiS) odczytał list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu podkreślił, że służba w WOT zasługuje na szczególne uznanie, ponieważ jest ona formą nowoczesnego patriotyzmu.

„Jesteście częścią Wojska Polskiego, a jednocześnie pracujecie, jesteście blisko swego otoczenia, znacie potrzeby społeczności. Jesteście w stanie walczyć o bezpieczeństwo naszych granic oraz w czasach pokoju gotowi pomagać mieszkańcom na wszelki możliwy sposób. Wasza służba to forma nowoczesnego patriotyzmu. Gratuluję wam i dziękuję” – napisał do żołnierzy premier Morawiecki.

Szef MON Mariusz Błaszczak w swoim liście do żołnierzy przypomniał, że składają swą przysięgę w okrągłą, setną rocznicę cudu nad Wisłą, gdy Polacy uratowali swą ojczyznę i całą Europę przed bolszewickim najazdem.

„Składając swą przysięgę w setną rocznicę tamtych wydarzeń stajecie w jednym szeregu z wieloma polskimi formacjami i oddziałami, które przed wami walczyły o wolność, niepodległość i bezpieczeństwo naszego kraju” – napisał minister.

List do żołnierzy skierowała również pochodząca z Dolnego Śląska marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„Gratuluję wam żołnierze i cieszę się z tej uroczystości na wrocławskim rynku. Wierzę, że będziecie bardzo pomocni i odpowiecie na każde wezwanie, by pomagać mieszkańcom Dolnego Śląska” – napisała marszałek.

Przez ostatnie dni żołnierze przeszli podstawowe szkolenie ochotników na poligonie w Żaganiu; nauczyli posługiwania się bronią oraz wyposażeniem wojskowym, zapoznali się z zasadami taktyki działania na polu walk i udzielania pierwszej pomocy. Rekruci poznali też zasady topografii.

Po przysiędze dolnośląscy „terytorialsi” rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych. Będą one prowadzone w systemie weekendowym. Formowanie dolnośląskiej brygady WOT rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab brygady oraz 161. Wrocławski Batalion Lekkiej Piechoty. Ochotnicy, po przejściu szkolenia, wejdą w skład tego batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba „terytorialsów” na Dolnym Śląsku przekroczy 2 tys. żołnierzy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl