fot. PAP/Maciej Kulczyński

Muzeum Narodowe we Wrocławiu przejęte przez MKiDN

We Wrocławiu zakończyła się trwająca blisko rok modernizacja budynku Muzeum Narodowego, w którym eksponowana jest Panorama Racławicka.

Jednocześnie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i marszałek województwa Cezary Przybylski podpisali w poniedziałek akt przekształcenia Muzeum Narodowego w stolicy Dolnego Śląska w państwową instytucję kultury.

Oznacza to, że od 1 lutego przyszłego roku Muzeum będzie samodzielnie prowadzone przez resort kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier Piotr Gliński mówił, że to decydujący etap w procesie przekształcenia organizacyjnego i właścicielskiego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które dotychczas współprowadził samorząd województwa.

Jest czymś oczywistym, że państwo polskie powinno w jeszcze większym zakresie wziąć odpowiedzialność za swoje wiodące instytucje kultury i muzea. To jest drugie muzeum narodowe, a trzecie w ogóle – po Muzeum Narodowym w Lublinie i Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, które przechodzi w 100 procentach na odpowiedzialność państwa polskiego – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Zmiana, choć doprowadzi do przejęcia Muzeum przez Ministerstwo Kultury, nie zmieni jednak sposobu jego funkcjonowania, obecności i działalności. Przekształcenie Muzeum Narodowego we Wrocławiu w państwową instytucję kultury podniesie jej prestiż oraz pozwoli na większą promocję dziedzictwa kulturowego i historycznego Dolnego Śląska.

RIRM

drukuj