fot. PAP/Roman Zawistowski

Min. P. Gliński: Książkę „Pierwsze czytanki” otrzyma 300 tys. polskich przedszkolaków

Książkę „Pierwsze czytanki” z wierszami dla dzieci otrzyma 300 tys. polskich przedszkolaków. To kolejna odsłona akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”, w ramach której od 2017 roku rozdano już około 650 tys. książek dla dzieci – mówił w środę minister kultury Piotr Gliński.

Rozpoczynamy II etap kampanii >>Mała Książka – Wielki Człowiek<<, skierowanej do dzieci, rodziców i całych rodzin. Nikogo nie trzeba przekonywać, że czytanie jest bardzo ważne; dostarcza wiedzy, kreuje wrażliwość i w dłuższej perspektywie świadczy o naszych zasobach intelektualnych i kulturowych. Wszyscy rozwijamy się poprzez czytanie” – podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w środę na konferencji w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliana Tuwima w Brzezinach (łódzkie), poświęconej kolejnej odsłonie kampanii Instytutu Książki „Mała książka – Wielki Człowiek”.

Podczas wydarzenia zaprezentowano „Pierwsze czytanki” przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, tekstami znanych polskich autorów, m.in. Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej, Czesława Janczarskiego, Michała Rusinka i Jana Twardowskiego oraz ilustracjami Józefa Wilkonia. Zostaną one przekazane do 5, 2 tys. bibliotek w całym kraju.

Chodzi o to, by czytelnictwo było popularne. Przekonujemy, by czytać i żeby to czytanie było czytaniem rodzinnym, czyli budującym więzi międzypokoleniowe. Chcielibyśmy, aby było to praktyką codzienną” – zaznaczył minister Gliński.

Jak przypomniał, kampania „Mała Książka – Wielki Człowiek” została zapoczątkowana w roku 2017. Do tej pory Instytut Książki rozdał 600 tys. sztuk tomiku „Pierwsze wiersze” na wszystkich oddziałach położniczych; otrzymało go także 35 tys. rodziców przedszkolaków, którzy zgłosili się do bibliotek.

Tytuł kampanii wszystko tłumaczy, bo z małej książki powstaje wielki człowiek, ale ta książka też jest wielka. (…) Na kampanię przeznaczono łącznie prawie 20 mln zł w ciągu trzech lat” – dodał wicepremier.

W konferencji oprócz wicepremiera Glińskiego wzięli udział dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, ilustrator Józef Wilkoń i ekspert z zakresu edukacji dziecięcej Małgorzata Małyska.

Program „Mała Książka – Wielki Człowiek” o wartości 19 mln zł finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

PAP/RIRM

drukuj