fot. PAP/Tomasz Gzell

Modernizacja energetyczna wybranych obiektów Archiwów Państwowych

22 budynki w całej Polsce należące do Archiwów Państwowych przejdą kompleksową termomodernizację. W Warszawie podpisano umowę w tej sprawie. W wydarzeniu uczestniczył wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Jak powiedział, po zrealizowaniu tych inwestycji, nasze archiwa wejdą w XXI wiek.

Wiceszef rządu dodał, że są one niezbędne do funkcjonowania państwa polskiego. Ponadto szeroko służą społeczeństwu. Planowana jest też budowa nowych budynków, w których będą się mieścić archiwa.

– Prowadzimy kilka poważnych inwestycji, jeżeli chodzi o archiwa, w kilku miejscach, np. w Suwałkach, Nowym Sączu i Bydgoszczy. Przygotowujemy także bardzo poważny projekt budowy pięciu archiwów w ramach prywatno-publicznego partnerstwa. Jednak oprócz tego potrzeby inwestycyjne, jeżeli chodzi o funkcjonowanie nowoczesnych archiwów, są znacznie większe. W związku z tym powstał projekt, o którym dziś mówimy, czyli kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych obiektów Archiwów Państwowych. Projekt jest realizowany w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska – powiedział prof. Piotr Gliński.

Projekt obejmie budynki należące do 19 archiwów. Termomodernizacja obiektów przyniesie znaczne oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Wydatki na ten cel mają spaść nawet o 60 proc. Jednocześnie przyczyni się to do ochrony środowiska.

Wcześniej przeprowadzona została termomodernizacja 189 budynków, w których mieszczą się szkoły artystyczne.

 

RIRM

drukuj